Filo kiralama şirketi Fleetcorp ‘resmen’ iflas etti

İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi filo kiralama şirketi Fleetcorp’un iflasına karar verdi. Fleetcorp krizi, Ağustos ayında galericilerin bedelini ödedikleri ikinci el araçları teslim alamadığı için şirket merkezini basmasıyla gündeme gelmişti. Hisselerinin büyük bir kısmı Kuveytli iş adamı Adnan al Bahar’ın elinde olan Fleetcorp, Eylül ayında konkordato talebi ile mahkemeye başvurmuştu.

Yaklaşık 15 bin araçlık parkı ile Türkiye’nin önde gelen filo kiralama şirketlerinden biri olan Fleetcorp için mahkeme; 1,5 – 2 milyar TL civarında olduğu belirtilen borcu için konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olmadığına karar verdi. Fleetcorp şirketi avukatları ise iflas kararının alacaklılar için faydalı olmayacağını açıkladı.

Kararla, Fleetcorp’un bankalara ve finans kuruluşlarına olan borcunun süreç içerisinde yapılandırılamayacağı ortaya çıkmış oldu. Yaklaşık 3 bin müşterisi olan şirketin konkordato süreci için çok geç kaldığı da dile getiriliyor.

Dün görülen duruşmada mahkeme, Fleetcorp’a tanınan geçici mühleti bitirirken tüm tedbir kararlarını da kaldırdı. Mahkeme, ayrıca Fleetcorp’un borca batık olduğunu, konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını belirtti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.