Ford Otosan’dan Türkiye’ye yeni fabrika

Ford Otosan, Türkiye’de yeni bir fabrika açıyor. Amerikalı markanın Koç Grubu ortaklığıyla yoluna devam eden Türkiye’deki şirketi 23 Mayıs tarihinde Yeniköy fabrikasının açılışını yapmaya hazırlanıyor.

Yeni tesisin temeli Rahmi Koç’un da katıldığı bir törenle 2012 yılı mart ayında atılmıştı.

Yeniköy fabrikası, Ford’un Türkiye’deki üçüncü fabrukası olacak. Halen Ford marka araçlar Türkiye’de Kocaeil-Gölcük ve Eskişehir-İnönü’de üretiliyor.

Ford Otosan’ın 620 milyon TL yatırımla ortaya çıkardığı Yeniköy fabrikası, markanın yeni küçük ticari aracı Courier model ailesini üretecek.

Mart ayında fabrikanın açılışına Başbakan Erdoğan’ı bizzat Mustafa ve Ali Koç davet etmişti.

Ayrıca açılış için Ford Başkanı Bill Ford ile CEO Alan Mullaly’ni de Türkiye’ye gelecekler. Bu ekibe Ford’un üst düzey ekibi eşlik edecek.

110 bin adetlik kapasiteye sahip Yeniköy Fabrikası’nın açılmasıyla birlikte, Ford Otosan’ın Türkiye’deki toplam kapasitesi 415 bin adede çıkacak. Tourneo Custom, Transit Custom ile yeni Transit ailesinin üretildiği Gölcük Fabrikasında 290 bin, Courier’in üretildiği Yeniköy Fabrikası’nda 110 bin ve Cargo kamyonun üretildiği Eskişehir Fabrikası’nda ise 15 bin adet üretim gerçekleşecek. 1000 kişinin çalışacağı Yeniköy Fabrikası’yla birlikte Ford Otosan’ın toplam istihdamı ise 11 bin kişiye ulaşacak.

Ford Courier uretimi basliyor

Ford Courier fabrikasi aciliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.