Her 5 üretim ve ihracatın biri Tofaş’tan geldi

Tofaş, 6’ncı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Sadece interaktif olarak yayınlanan rapora göre Tofaş, 2018’de Türkiye otomotiv sanayi üretiminin yüzde 19’unu, ihracatının ise yüzde 18’ini gerçekleştirdi.

Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Tofaş bu dönemde; enerji verimliliği ve yönetimi alanındaki performansını yükseltirken iş sağlığı ve güvenliği konusunda küresel ölçekte örnek bir fabrika olmayı sürdürdü.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Ekonomik büyümemizi kurumsal sürdürülebilirlik performansımız ile destekleyerek; tüm faaliyet alanlarımızda daha güçlü bir konuma erişmek üzere çalışıyoruz. Çalışanlarının gelişimine ve sürdürülebilirlik performansının itici gücü Ar-Ge yatırımlarına hız kesmeden yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Türk otomotiv sanayinde “Sürdürülebilirlik Raporu” yayınlayan ilk otomotiv üreticisi olan Tofaş, rapora göre; enerji verimliliği ve yönetimi konusunda, 2018’de 60 yeni enerji verimlilik projesini hayata geçirdi. Tofaş, 79.935 GJ enerji tasarrufu ve 5.383 ton karbondioksit azaltımı sağlayarak, üretimden kaynaklanan sera gazı miktarını önemli oranda düşürdü. Şirket, 2020 yılında; üretimden kaynaklanan sera gazı salınımını 2011 yılına kıyasla yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyor.

Kurumsal Yönetim Notu 9,20’ye çıktı

Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan Tofaş, 2018 yılında kurumsal yönetim çalışmalarındaki performansıyla; Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurumsal yönetim notunu 9,15’ten 9,20’ye çıkardı. Cengiz Eroldu,“2018 yılında üretim adedimiz 302 bin, ihracat adedimiz ise 244 bin olarak gerçekleşti. İç pazarda temsil ettiğimiz markaların satışları toplamı 61.728 adede ulaştı. Satışlarımızda, yüzde 91’lik yerli üretim payıyla yerli satış oranında sektör lideri olmaya devam ettik” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.