Hidrojenle çalışan Toyota gemisi 2020 için yelken açıyor

Toyota mühendisliğinin otomobil yakıtı olarak da yollara çıkardığı hidrojenli araçlar arasına Energy Observer gemisi de katıldı. Hidrojenle çalışan Energy Observer gemisi 2020 yılı rotası için denize açılıyor. Hidrojenle çalışan Toyota gemisi 2020 rotası için hazır. Egzozundan sadece su çıkaraca olan gemi, çevre ve karbon emisyonunun azaltılmasına denizciliği de katacak, önemli bir misyonu hayata geçirmeye çalışıyor.

Hidrojen ile çalışan Mirai marka otomobilini de yollara çıkarmış olan Toyota, denizlere açılacağı özel geminin yakıt hücresi sistemini bir adım ileri taşımış.

Sistemi tasarlayıp, ihtiyaç duyulan parçaları da üreten Toyota Avrupa Ar-Ge ekibi, yakıt hücresi sistemini daha kompakt hale getirmiş. Sadece 7 ayda kompaktlaştırma operasyonunu tamamlayan Toyota mühendisliği, bu alanda neler yapabileceğinin ipuçlarını da veriyor.

Daha temiz bir gelecek mümkün

Birleşmiş Milletler – Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri kapsamında (Sustainability Development Goals – SDG) çevre için yenilikçi çözümlere yönelen Energy Observer gemisi; hem geleceği tasarlama stratejisine uygun davranıyor; hem de daha temiz bir dünyanın mümkün olabileceğini gösteren yenilikçi ve çevreci anlayışın saflarına katılıyor.

Hidroen yakıtının denizcilikte de kullanılması ile karbon emisyonunun daha da azaltılması önemli bir adım olacak.

Hidrojenin çevre koruma açısından iyi bir temel oluşturduğuna inanan Toyota, birçok farklı alanda uygulanabilirliğe sahip olan Yakıt Hücresi Sistemi ile; bu teknolojinin piyasada kabul edilmesini ve yaygınlaşmasını amaçlıyor.

Hidrojenle çalışan Toyota Mirai’den sonra hidrojenle çalışan Toyota gemisi denize açılıyor

2017 yılından bu yana projeyi destekleyen Toyota, yakıt hücresi sistemi ile hidrojen toplumu yaratmak istiyor. Bununla birlikte Toyota, ileri mühedislik kapasitesi ve hidrojenli elektrikli araç konusundaki bilgisiyle yakıt hücresi gelişimine önderlik ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz