Honda Civic Sedan Dizel Test Sürüşü – İzmir

Honda Türkiye’nin 10. nesil Civic Sedan üretiminde önemli adımlardan biri daha gerçekleşti. 2016 yılı sonunda başlayan yeni nesil Civic Sedan üretiminde benzinli ve LPG’li seçeneklerin yanına şimdi de manuel dizel motorlu üretim eklendi. Dünyada ilk ve tek dizel motorlu Civic Sedan üreten fabrika haline gelen Honda Türkiye, 6 bin adetlik dizel motorlu Civic Sedan satışı hedefliyor.

20 yılda 350 bin Honda Türkiye’de üretildi

Honda Türkiye, ülkemizdeki 20. yılında 350 bin Civic Sedan üretti. Son olarak 40 milyon Euro’luk ikinci vardiya yatırımı ile üretim listesine dünyadaki ilk ve tek Civic Sedan Dizel üretimini ekledi.

Bugüne kadar 6 farklı Honda Civic neslinin bantlardan indiği Honda Türkiye fabrikası, hayata geçirilen yatırımla birlikte, Aralık ayından itibaren üretim hacmini günlük 106 adetten, 175 adede çıkardı.

Civic Sedan Dizel sürüş izlenimi

Daha önce CR-V ve önceki nesil Civic HB dizel kullanmıştım. Honda niyeyse aklımda dizelci olarak kalmamıştı. Zaten Japonların dizel motora hele hele küçük dizel motorlara mesafeli duruşları hafızamdaydı. Bu tedirginlikle gittiğim İzmir’de İsabey Bağevi’nde teslim aldığımız Civic Sedan Dizel otomobil daha ilk anda şaşırttı.

Honda Civic Sedan 1.6 Dizel

Test sürüşü öncesi yapılan basın toplantısında yeni dizel motorun nasıl “ehlileştirildiği”, yakıt tüketiminin ve emisyon değerinin nasıl düşürüldüğü anlatıldı. Piston kafasındaki alüminyum parça yerine çelik kullanımına bile değinildi. Bu sayede çabuk ısınan parça yerine daha dayanıklı parça kullanımına yönelindiği gibi çok teknik ayrıntılara yer verildi. Ama her şey, sade bir otomobil kullanıcısı gibi direksiyona geçip, aracı çalıştırıp, 6 ileri manuel vitesi 1’e atıp ilerledikten sonra başlayacaktı.

İzmir ve Honda Civic Sedan .

Biz de öyle yaptık. Direksiyonuna geçtiğim Honda Türkiye’nin dünyada ilk ve tek ürettiği Civic Sedan Dizel (1.6 lt) beklentinin altındaki bir sessizlikle asmaların arasındaki kısa yolu geride bıraktı. Rotamız, İzmir-Gaziemir üzerinden Çeşme Otobanı ile yarımadanın ucuna uzanmaktı. Biz ise Limontepe’den 1000 rakımlı İzmir köylerinin tenha yollarına sararak, bu yolu daha eğlenceli ve aracın tadına bakabilecek hale getirmeyi tercih ettik.

İzmir ve Honda Civic Sedan .

İzmirli arkadaşımız Uğur Yumak’ın da katıldığı test sürüşümüzdeki bu rotanın Ege Rallisi etaplarından biri olduğunu dinledik.

Kış mevsimine rağmen kapalı ama 15 derecelik bir iklimde yokuş tırmanışına geçtik. İki yanımız ağaçlarla kaplıydı ve giderek yükseliyorduk.

Sessizlik

Araçta beni en fazla sessizlik şaşırttı. 120 hp gücündeki yenilenmiş 1.6 lt hacimli dizel motor, dışarıda dizel homurtularını duyururken, aracın içinde sağlanan ortam “benzinli” Hondalara yaklaşacak kadar düşük desibeldeydi. Bu konuda benim aklımda kalan Opel Astra Sedan Dizel, tahtını yeni modele bıraktı.

120 hp güç ve 300 nm tork üreten 1.6 i-DTEC Honda motorunun yakıt tüketimi ortalamada 3.4 lt

300 nm tork

Bu sessizliğin ardından yokuşta özellikle işimize yarayan 300 nm’lik tork kendini belli ediyordu. Önden çekişli aracın tekerlerinin yere aktardığı güç, kilometrelerin yanımızdan bir su gibi akıp geçişine olanak veriyordu.

6 ileri manuel vites

Burada hatırlatmak gerekiyor. Uzun aralıklı vites geçişleri aracı biraz durgunlaştırıyor. Otoyolda saatte 220 km hıza çıktığımız kısımlar hariç aracı İzmir’in köy yollarında 160 km hızdan yukarı çıkarmadık. Deneysel amaçlı bu hızları eleştirmeyeceğinizi umut ediyoruz.

Vites demişken hemen belirteyim, bu aracın 9 ileri otomatik şanzımanlı versiyonunun üretimi de Türkiye’de yapılacak. Henüz 4-5 ay gibi bir süre var bunun için. Ama daha önce CR-V’de de kullanılan bu şanzıman aracı çok daha başarılı bir yere getirecek denebilir.

Zaten Honda Türkiye yöneticileri bu yıl 6 bin adetilk satış planladıkları dizel Civic Sedan’ın açılımını yaparken, 1000 adetlik manuel, 5 bin adetlik otomatik ayrımı yapıyorlar.

Aracın konfor ve güvenlik özelliklerine girmeyeceğim. Onlar benzinli ve LPG’li versiyonlarla aynı donanım paketleri.

Piyasaya 121 bin TL’lik başlangıç fiyatıyla çıktı.

Fiyatı

Yeni Honda Civic Dizel Türkiye’de Elegance ve Executive donanım seviyesi ile satışa çıkarıldı. Elegance paketli Civic Dizel 121 bin TL, üst donanımlısı ise 130 bin TL.

Rakipleri

Honda Civic Sedan Dizel, piyasada güçlü rakiplerle kapışacak. Bu kapışma fiyat performans kapışması olacak. Bence Honda’yı bu konuda en zorlayacak modeller Renault Megane Sedan. Daha sonra Skoda Octavia, Toyota Corolla, Ford Focus Sedan ve Egea sayılabilir. Jetta dizel olsaydı işler çok daha fazla karışabilirdi.

Rakipleri karşısında Honda Civic Sedan Dizele önümüzdeki yıllarda daha azla şans tanımak gerektiğini düşünüyorum. Otomobilin en önemli güçlerinden biri olan ikinci eldeki fiyat istikrarı, filo pazarında bulunmaması artıları. Modelin en büyük handikapı olan C Sütunu sorunu da artık geride kalmışa benziyor. Çünkü kasım ayı üretiminden 1, aralık ayı üretiminden de 1 şikayet alınmış. Ne olduğu belirlenememiş bir sorun için, azami hassasiyet ama biraz yetersiz iletişim söz konusu.

Üretimin yüzde 50’si en az 33 ülkenin yollarında Made in Turkey olarak dolaşacak.

Ürettiğinin yarısını yurtdışına satacak

Honda Türkiye’nin ihracat gerçekleştirdiği pazarlardan ek siparişler aldığını ve dizel motorlu Civic Sedan Dizel ile bu talebin daha da artacağını söyleyen Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, şunları söyledi: “Artan bu yoğun talebi karşılamak adına, Aralık ayından itibaren Honda Türkiye fabrikamızda 400 yeni çalışan istihdam ederek, ikinci vardiyaya geçtik. Yıllık 50 bin adetlik kapasite ile Türkiye’de ürettiğimiz araçların yarısı ihraç edilecek. 2018 yılı hedefimiz 40 bin adetlik üretim.”

Yeni Civic sedan ile ihracat pazarlarını 6’dan 33’e çıkardıklarını hatırlatan Başkan,  “Hâlihazırda yüzde 40 olan yerli parça kullanım oranımızı da, üretim adetlerinin artmasıyla birlikte yükseltmeyi planlıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Honda Türkiye Başkanı Tsumura, Türkiye’de 1. yılını önümüzdeki ay dolduracak.

2018’de rekor tazeleyecek

Tsumura iç pazar için yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi: “Honda olarak pazarda yaşanan daralmaya rağmen, 2017 yılının ilk 11 ayında satışlarımızı yeni Civic’in büyük katkısıyla birlikte, bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında artırdık. Hedefimiz, bu yıl Türkiye’deki toplam satış hacmimizi 25 bin adetlerin üzerine taşımak ve 2018 yılında ise, dizel motorlu Civic ile birlikte toplam satışlarımızı yıllık 30 bin adetlerin üzerine çıkartarak, Honda Türkiye’nin yeni satış rekorunu kırmak” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.