‘Fişli’ Honda hazır: Lansman martta, yola çıkış yıl sonunda

Honda, Avrupa'da sadece elektrikli araç satmaya hazırlanıyor.

Mart ayının ilk haftasında kapılarını açmaya hazırlanan Cenevre Otomobil Fuarı’nın yenilikleri de belli olmaya başladı. 150 yeni modelin dünya, Avrupa ve İsviçre premierinin planlandığı Avrupa’nın en önemli otomobil gösterisindeki yeniliklerden biri de Honda’dan gelecek.

Honda Avrupa tarafından gönderilen açıklamaya göre; Japon otomotiv ve motosiklet devinin Avrupa için geliştirdiği yeni elektrikli otomobili EV, Cenevre’de vitrine çıkacak.

Türkiye’de üretilecek yeni Renault Clio’nun da lansmanının yapılacağı Cenevre Otomobil Fuarı’nda Honda EV hakkında paylaşılan ilk resmi bilgiler şöyle oldu.

İşlevsellik ön planda

Honda tarafından yapılan açıklamada, markanın ilk elektrikli otomobilinin lansmanının Cenevre’de yapılacağı doğrulandı. Honda’nın yeni elektrikli aracının işlevsellik amaçlı geliştirildiğinin vurgulandığığ açıklamada prototipte yalın çizgilere yer verildiğinin görüldüğüne dikkat çekiliyor.

2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez gösterilen Honda EV, markanın 2025 yılına kadarki Avrupa hedeflerinin ilk adımını oluşturuyor. Honda, 6 yıl içinde Avrupa satışlarının üçte ikisinin elektrikli ve hibrit otomobillerden olacağını ileri sürüyor. Türkiye’de ürettiği Civic Sedan modelinde de 2021 veya 2022 sonrası dizel motor seçeneğinden vazgeçilip, hibrit Civic üretimine geçilecek.

5 Mart tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez gösterilecek yeni otomobilin seri üretim versiyonu yıl sonuna doğru satışa çıkacak. Türkiye’ye gelme tarihi ise Honda Türkiye Başkanı Tsumura’nın açıkladığı gibi “Elektrikli araçların yüksek fiyatı nedeniyle devletin vereceği vergi indirimlerine göre” belli olacak.

Honda Avrupa CEO’su Inouma ile Türkiye CEO’su Tsumura…

Önceki İçerikYeni Toyota Corolla dağıtıma başladı
Sonraki İçerikRenault yeni Twingo, Türkiye’ye gelir mi?
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz