Honda yapay zekâ sürüş teknolojisiyle sıfır kaza hedefliyor

honda yapay zeka

Volvo ve Subaru gibi çevre güvenliğine ağırlık veren Honda, “Herkes için Güvenlik” sloganı altında yola çıktığı sıfır kaza hedefine uygun güvenlik çalışmalarını geliştirmeye devam ediyor. Dünyada bir ilk olan yapay zekâ destekli akıllı sürücü ve sağlam ağ teknolojisini bir araya getiren Honda; 2050 yılına kadar trafik kazası ölümlerini sıfıra indirmeyi hedefliyor. Ayrıca, Honda’nın öne çıkan güvenlik teknolojisi SENSING 360’ın da 2030 yılına kadar bütün modellerde olması planlanıyor.

Honda’nın kullanacağı temel teknolojilerden ilki dünyanın ilk yapay zekâ destekli sürüş teknolojisi olan Akıllı Sürücü Destekli Teknoloji; Sürüş hatalarını ve risklerini azaltmak için her bireyin yeteneğine ve durumuna uygun yardım sağlayarak sürücünün güvenli ve sağlam bir sürüş elde etmesine yardımcı oluyor. Böylelikle de sürüş esnasında insan hatasının sıfıra indirilmesi hedefleniyor.

Honda’nın kullanacağı temel teknolojilerden ikincisi olan Güvenli ve Sağlam Ağ Teknolojisi; Hem insanlar hem de mobilite ürünleri olmak üzere trafikte yolu kullanan herkesi telekomünikasyon yoluyla birbirine bağlayabilecek. Bu sayede potansiyel riskleri tahmin etmeyi mümkün kılacak olan bu teknoloji, çarpışmalar gerçekleşmeden önce insanların bu tür risklerden kaçınmasına yardımcı olacak.

Honda Civic çarpışma testinden tam not aldı

Yapay zekâ ile güçlenen Honda SENSING 360, 2030 yılına kadar satışa çıkacak

Sensing 360, yeni Honda Accord ve yeni Civic modellerinde bulunan Sensing Standart ve Legend’de otonom sürüş için kullanılan Sensing Elite teknolojisinin yanı sıra; araçların aktif güvenlik sistemine iyileştirmeler ve eklemeler getiriyor. Honda, kazasız bir toplum hedefi kapsamında geliştirdiği; çok yönlü güvenlik ve sürücü destek sistemi olan Honda SENSING 360’ı da 2030 yılına kadar tüm modellerinde satışa sunacak.

Motosiklet algılama işlevinin uygulamasını genişletmek ve ADAS’ın (gelişmiş sürücü destek sistemi) işlevlerini daha da geliştirmek için çalışmalarına devam ettiğini de duyuran Honda, motosiklet güvenlik teknolojilerinin yaygınlaştırılmasında ve güvenlik eğitimi teknolojilerinin (Honda Safety EdTech) sunulmasında da çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Yeni Sensing 360 teknolojisi, ilk olarak 2022 yılında Çin pazarında tanıtılan bir otomobil modeli ile kullanılmaya başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz