Honda’da yükseliş dönemi

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Geçen yıl otomobil satışlarında tüm dünya genelinden gelen sinyaller olumlu oldu. Yıl sonu itibariyle bu olumlu sinyaller realize oldu ve 2014 yılında global düzeyde yaklaşık 61 milyon otomobil satıldı. Satışlar bir önceki yıla göre yüzde 5.7 artış gösterdi. Dünya genelindeki bu performans Japon Honda’nın satışlarına da yansırken, marka yüzde 7.6 ile global düzeyde toplam pazarın üzerinde bir artış elde ederek 4 milyon 323 bin adetlik satışa ulaştı. Honda’nın tüm dünyada yakaladığı bu artışa rağmen Avrupa pazarında yerinde sayması da dikkat çekti. Yüzde 5.4 artışla yaklaşık 13 milyon otomobilin satıldığı Avrupa pazarında Honda’nın satışları kan kaydetti. Avrupa pazarında Japon markanın geçen yılki satışları yüzde 4.9 gerileme ile 133 bin adet olarak gerçekleşti.

SATIŞLARIMIZ % 15 ARTACAK

Honda 2015 planlarını ise ‘yeniden yükselişe’ göre yaptı. Bu beklentide markanın en önemli destek noktasını ise hemen hemen tüm modellerinin yenilecek olması oluşturuyor. Honda’nın bir yıllık süreyi kapsayan takviminde Civic Type R, NSX, Jazz, HRV, makyajlı Civic HB ve Türkiye’de Şekerpınar fabrikasında üretilen Civic Sedan var.Yeni modellerin Türkiye’de piyasaya çıkışı ise bu yılın ikinci yarısı ile 2016 yılının ilk aylarında kadarki süreçte gerçekleşecek. Model gamındaki yenilenmeyle birlikte Honda, Türkiye pazarında da hesapları  ‘yükseliş’ üzerine kuruldu. Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer, 2015 yılı yaz aylarında Türkiye’de satılmaya başlanacak olan 1.6 dizel otomatik CR-V’nin yanı sıra yenilenen ürünlerin de satılmaya başlanmasıyla Honda Türkiye satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 15 artmasını planladıklarını söyledi. 1.6 dizel otomatik CR-V’nin, Civic Sedan’dan sonra en fazla satılan model olmasını öngördüklerini dile getirdi.

SPORTİF RUH DÖNÜYOR

2014’te binek otomobil pazarının yüzde 11 oranında daralmayla 587 bin adetle kapandığını hatırlatan Sümer, Honda olarak geçen yıl 13 bin 790 adet satışa ulaştıklarını kaydetti. “2015 yılı Honda için Avrupa’da bir çıkış yolu olacak” diyen Sümer, yeni modellerin satışına başlanmasıyla Honda Türkiye’nin satış adetlerinde başarılı rakamlara ulaşacağını belirtti. Sümer, şunları söyledi:  “İlerleyen dönemde Türkiye’de üretilen Civic Sedan’ın da yenilenmesiyle uzun zamandır beklediğimiz yükselme trendini yakalayacağımızı umuyoruz. Diğer taraftan uzun zamandır özlediğimiz, Honda’nın sportif yüzünü gösteren Type R ve NSX modellerimizin de bu yıl yollara çıkıyor olması bizleri oldukça heyecanlandırıyor. Ayrıca Formula 1 yarışlarında da Honda’yı yeniden göreceğimiz için oldukça heyecanlıyız.”

 

Önceki İçerik1.6 dizel otomatik Honda CR-V geliyor
Sonraki İçerikCivic Sedan’a 100 milyon TL
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz