Hükümet’ten UBERcilere “Korsan” kararı

Türkiye ve İstanbul’daki ulaştırma gündeminin odağında bulunan UBER taşımacılığında son dakika.

Başbakan Binali Yıldırım ‘ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verdiği talimat ile Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle “korsan taşımacılık” yapanlar ağır cezalara çarptırılacak.

Bu kapsamda, taşıtını çeşitli “korsan” internet uygulamalarına kullandıran D2 yetki belgesi sahiplerinin bu çalışmalarını sürdürmeleri durumunda karşılaşacakları yaptırımlara ilişkin düzenleme yapıldı.

UBER yapan taksiciler 2 yıl men edilecek

Buna göre, karayolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak için belge alanların, kendi taşıma kapsamları dışında çalışmaları veya belgesi olmayanlara taşıtlarını kullandırmaları durumunda, belge sahiplerine çeşitli cezalar verilecek. Böylelikle yetkisi dışında taşımacılık yapanlara öncelikle uyarı yapılacak, tekrarı durumunda ise belge iptali ve 2 yıl yasaklanmaya varacak idari işlemler uygulanacak.

Öte yandan, yasa dışı taşımacılık yapanların özellikle D2 belge sahibi firmalarla anlaşarak bu firmaların belgelerinde kayıtlı taşıtlarını faaliyetlerinde kullandığı ve bu işten teknoloji kullanım ücreti adı altında komisyon aldığı tespit edildi.

Yeni düzenlemeyle taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerine ilk tespit için 50 uyarı cezası verilecek. Bu uyarılar 3 bin lira yatırılarak kaldırılabilecek.

Taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerinin 1 yıl içinde iki defa aynı ihlali gerçekleştirdikleri tespit edilirse, yetki belgeleri iptal edilecek ve aynı faaliyeti 2 yıl boyunca yapmaları yasaklanacak.

Kaynak: Cumhuriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.