İki kişiden biri araç bakımı denince, yağ değişimi anlıyor

Araç bakımı denince araç sahiplerinin aklına motor yağ değişimi geliyor. 13 ilde 24-65 yaş arası 1.500 kişiyle yapılan bir araştırma, 100 kişiden 44’ünün araç bakımı denince yağ değişimi anladığını ve yüzde 99’unun da motor yağ markasını bildiğini ortaya koydu.

Motor yağında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markası Castrol düzenlediği basın toplantısı ile araştırma sonuçlarını aktardı. 1 Ekim tarihinde Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya (TUCA) Genel Müdürlüğünü üstlenen Nilay Tatlısöz, şirketinin 2023 yılında rekor üretim rakamına ulaştığını açıkladı.

Türkiye’de son iki yılda 10 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyleyen Tatlısöz, planlarına değindi: “2024 yılında en az 5 milyon dolar daha yatırım yaparız. Hedefimiz iç pazar ve ihracatta çift haneli büyüme rakamları elde etmek.”

Castrol dünyasında büyüme odaklı yatırım yapılacak 4 pazardan biri olarak belirlenndiklerini belirten Tatlısöz, “Çin, Hindistan ve ABD ile birlikte TUCA 4 yatırım odağından biri olacak. TUCA içinde de Türkiye başrolde.”

Araç bakımında Castrol Auto Servis ile büyüyecek

Castrol TUCA Genel Müdürü Tatlısöz, Türkiye’de  13 bin noktada tüketici ile buluştuklarını belirterek, büyüme planları hakkında şunları ifade etti: “Odak noktalarımızdan biri araç bakımı. Bu nedenle Castrol Bakım noktalarımızı büyütüyoruz, şu anda 100 adet var. Bunların sayısını artıracağız. Organik büyüyeceğiz. “

Gemlik’ten 24 ülkeye ihracat yapıyor

Castrol’ün Avrupa’daki 8 üretim tesisinden birinin Gemlik’te bulunduğunu söyleyen Nilay Tatlısöz, “2023 yılı başında gerçekleştirilen 5,5 milyon dolarlık yatırımla lojistik ve üretim açısından güçlenerek hedefimiz olan 100 milyon litre madeni yağı ürettik. Burada üretilen madeni yağı iç pazar dışında bölgeye de ihraç ediyoruz. Son iki yılda ihracat gelirlerini dolar bazında ikiye katladık. Yapılacak yatırımlardan Gemlik tesisimiz yine büyük bir pay alacak” diyerek üretim kapasitesinin artırılacağını, yeni tank ve depo yatırımlarının yapılacağını vurguladı.

Araç bakımı denildiğinde ilk akla gelen madeni yağ

Araştırmada öne çıkan sonuçlar şöyle sıralandı:

  • Araç bakımı denildiğinde katılımcıların yüzde 44’ünün aklına yağ bakımı/yağ değişimi geliyor.
  • Türkiye’de araç kullanıcıları madeni yağ konusunda servisteki ustaya güveniyor. Yağ markasına çoğunlukla, doğrudan veya dolaylı olarak, usta karar veriyor (yüzde 77). Madeni yağa usta karar verse de araçta kullanılan madeni yağın markasını neredeyse tüm sürücüler biliyor (yüzde 99,8).
  • Araç sahiplerinin araçlarının bakımında en çok önem verdiği konular parça değişiminde orijinal ürün kullanılması, bir sonraki bakıma kadar (1 yıl) garanti verilmesi ve değiştirilen parça orijinal olmasa bile garantisinin olması.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.