İki yeni motorla güçlenen yeni 500X fiyatı ve özellikleri

2020 yılında otomotivdeki canlılığın itici güçlerinden birini de yeni modeller oluşturuyor. Birbiri ardına yollara çıkmaya başlayan yeni otomobiller arasında B SUV kavgası çıkacağı önceden belliydi. Bu rekabete son katılan model Fiat 500X oldu. Yenilenen 500X Fiat’ın yeni nesil 1.0 ve 1.3 benzinli motor seçeneklerini de kaputunun altına alarak Türkiye’ye geldi. Mevcut 1.6 dizel motor seçeneği de devam ediyor.

Yeni nesil B SUV araçlarda artık çift renk kullanımı yaygınlaşıyor. Gövdesi ayrı renk, tavanı ayrı renk otomobillerle kullanıcısının kendini yolda farklı hissetmesi hedefleniyor. Fiat 500X SUV’da da metalik, pastel ve çift renk seçenekleri sunuluyor. Bu arada geçtiğimiz hafta test ettiğimiz Fiat 500X Kars yakınlarındaki Katarina Köşkü ziyaretimize eşlik etti.

Üst versiyonlarda standart olarak full LED ön ve LED arka aydınlatma grubu da yenilikler arasında.

Yeni ön tampon, yeni direksiyon simidi, okunurluğu artırılmış yeni gösterge paneli ve yeni güvenlik teknoloji paketi de B SUV Fiat 500X ile satın alınabiliyor.

B SUV sınıfındaki Fiat temsilcisinin 3 farklı gövde seçeneği, 5 farklı donanım seviyesi var.  500X SUV Cross, Urban ve Sport.

Fiat 500X motorları şöyle sıralanıyor: 1.0 lt 120 HP ve 1.3 litre 150 HP güçlerindeki yeni Firefly serisi turbo benzinli ve 1.6 litre 120 HP gücündeki Multijet II turbo dizel motor.

Mart ayında satışa çıkan yeni 500X fiyatları 145.900 lira ile 199.900 TL arasında değişiyor.

Üretimine başlandığı 2014 yılından günümüze kadar 100’den fazla ülkede 500 bin adedin üzerinde satıldı. Türkiye satılan 500 ailesinin adeti ise 15 binleri buluyor.

500X SUV’un özellikleri arasında; Uconnect 7’ inç HD dokunmatik ekranı, Apple Car Play ve Android Auto entegrasyonları, Bluetooth özelliği ve USB çıkışı fonksiyonları yine farklı donanım seviyeleri içinde yer alıyor.

Yeni Fiat 500X SUV Dinamik Güvenlik Paketi içinde yer alan trafik işaretleri okuma ve akıllı hız asistanı, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, arka çapraz trafik uyarı sistemi, acil durum otonom fren sistemi, uzun far asistanı, ön park sensörleri ve adaptif hız sabitleyici gibi güvenlik özellikleriyle destekliyor.

Eski nesil benzinli motorlara göre ortalama yüzde 20’ye varan düşük yakıt tüketimi vaat eden Firefly serisi motor, daha düşük ses ve titreşim seviyeleriyle de ayrıcalık sağlıyor. 1.0 litre motorlu ve Urban donanım seviyesinde 16’ inç jantlar, siyah yan aynalar, krom ön çıta ve kapı kolları gibi dış tasarım detayları ön plandayken, iç mekanda USB çıkışlı radyo, 3,5’ inç siyah beyaz TFT gösterge paneli, gövde rengi torpido ve siyah kumaş koltuk detayları göze çarpıyor. Arka park sensörüyle 6 hava yastığının standart olarak sunulduğu Urban donanım seviyesi, 145 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Yeni 500X Cross gövdesi altındaki 3 farklı donanım seviyesinin ilkini City Cross donanım seviyesi oluşturuyor. 16’ inç alaşım jantlar, Cross tipi arka tampon ve yeni ön skid plate, LED gündüz sürüş farları, gövde rengi yan aynalar, hız sabitleyici, arka park sensörleri, küçük siyah – beyaz TFT gösterge paneli, Uconnect 7 inç ekran, Apple Car Play ve Android Auto entegrasyonlarıyla Bluetooth gibi teknolojik unsurlar City Cross donanım seviyesinin temel özelliklerini oluşturuyor.

Yeni Fiat 500X SUV’un City Cross donanım  seviyesi, DCT 6 ileri otomatik şanzımanlı ve 1.6 litre 120 HP’lik Multijet II turbo dizel motor kombinasyonuyla 179 bin 900 TL.

City Cross’un üstünde yer alan Cross donanım seviyesi ise 17 inç alaşım jantlar, çift bölgeli dijital klima, yağmur ve karanlık sensörleri, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, anahtarsız giriş ve çalıştırma, elektrikli katlanır yan aynalar, 3,5 inç renkli TFT ekran, geri görüş kamerası, hazneli kol dayama, tavan rayları, arka yolcular için USB girişi özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Cross donanım seviyeli Fiat 500X SUV, 1.6 dizel motor otomatik şanzıman kombinasyonuyla 189 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla SUV tutkunlarının beğenisine sunuluyor.

Cross gövdenin en üstünde yer alan Cross Plus donanım seviyesi de 120 HP’lik dizel motor ve 6 ileri DCT şanzıman kombinasyonuyla tercih edilebiliyor. 199 bin 900 TL’lik fiyat etiketine sahip Cross Plus donanım seviyesinde ise diğer donanım seviyelerinden farklı olarak elektrikli açılabilir cam tavan (Skydome), Full LED ön farlar ve LED sis farları standart olarak sunuluyor. Yeni 500X SUV’nin Cross Plus donanım seviyesinde isteğe bağlı sunulan Dinamik Güvenlik Paketi kapsamında ise trafik işaretleri okuma ve akıllı hız asistanı, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, arka çapraz trafik uyarı sistemi, acil durum otonom fren sistemi, uzun far asistanı, adaptif hız sabitleyici ve ön park sensörleri gibi teknolojik güvenlik özellikleri yer alıyor.

Yeni 500X SUV’nin en performanslı donanım seviyesini ise Sport oluşturuyor. Yeni 1.3 litre 150 HP’lik turbo benzinli Firefly motor ve 6 ileri DCT otomatik şanzıman kombinasyonuyla satışa sunulan yeni 500X Sport, 4 silindirli güç ünitesinin ürettiği 150 HP’lik güç ve 270 Nm’lik torkla sportif beklentilerine rahatlıkla cevap verebiliyor. Urban ve Cross gövde seçeneklerine göre 13 mm yere daha yakın olan 500X Sport, opsiyonel olarak sunulan 19 inç lastiklerle de alınabiliyor. 500X Sport 4 lastikteki MacPherson tipi bağımsız süspansiyonları, Sport donanım seviyesine özel yeni yaylar ve FSD (Frequency Selective Damping) teknolojisi kullanılarak geliştirildi.

500X Sport’un dış tasarımında; spor tip tamponlar, mat koyu gri ön çıta, çift krom egzozlar, Full LED ön farları, LED sis ve gündüz sürüş farları, Myron 500 logosu ve standart elektrikli açılabilir cam tavan (Skydome) fark yaratıyor.

Ayrıca aluminyum pedal ve ayak dinlendirme çerçeveleri, çift bölgeli dijital klima, anahtarsız giriş ve çalıştırma, Uconnect 7 inç dokunmatik ekran, 3,5 inç renkli TFT ekran, hazneli kol dayama, alkantara gösterge paneli kaplaması, karartılmış arka camlar ve özel spor koltuk tasarımı gibi birçok özellik yer alıyor.

Fiat 500X Sport, 199 bin 900 TL ile en üstte konumlanıyor. 500X Sport’ta isteğe bağlı olarak sunulan güvenlik özelliklerine ek olarak karanlık, yağmur sensörlerini ve kendiliğinden kararan iç dikiz aynasını da içeren Dinamik Güvenlik Paketi, 11 bin TL’lik bedel karşılığında; opsiyonel olarak sunulan 225/40 ölçülerindeki 19 inç lastikler ise 2 bin 500 TL karşılığında satın alınabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.