İkinci fabrikasını açtı, gözünü 1 milyona dikti

TürkTraktör’ün kuruluşunun 60. yıldönümü ile eş zamanlı olarak kapasitesini 50 bin adete çıkaracak ikinci fabrikasının açılışı, Sakarya Erenler ’de gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç; “Bugün üretiminin yüzde 30’unu ihraç eden, ihracatının yüzde 30’unu da Kuzey Amerika ülkelerine yapan çok başarılı bir ortaklığın gücüne güç katacak yeni tesisini hizmete açıyoruz. 1954’de ülkemizin ilk traktörünü üretmek üzere kurulmuş olan şirketimiz, tam kapasiteye eriştiğinde yılda 50 bin adede ulaşacak üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük traktör üreticilerinden biri olacak” dedi.

“Büyük Ölçekli Yatırım” kapsamındaki Adapazarı Erenler Fabrikası, toplamda 222 bin metrekare alana kuruldu.

“Gözümüzü 1 Milyonuncu Traktöre Diktik…”

CNH Industrial N.V. CEO’su Richard Tobin ise açılış töreninde yaptığı konuşmada, yalnızca 15 ay önce 28 Mart 2013 tarihinde temel atıldığını hatırlatarak şunları söyledi;

“Ankara fabrikamız ile birlikte Erenler Fabrikamız; TürkTraktör markasını tarım sektörü nezdinde daha da güçlü bir yere taşıyacaktır. Bu yıl hem yeni fabrikamız hem de banttan indireceğimiz 700 bininci traktörümüzün ardından, şimdi gözümüzü 1 milyonuncu traktöre diktik”.

Türkiye, dünyanın beşinci büyük traktörcüsü

 

Koç Holding Savunma Sanayii, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen de, açılış töreninde yaptığı konuşmada, TürkTraktör’ün Ankara fabrikasının özellikle 2000’li yıllardan sonra dünya çapında rekabetçi bir tesis konumuna eriştiğini belirterek, Adapazarı Erenler fabrikası ile de TürkTraktör’ün üretim kapasitesinin 50 bin adete ulaşacak olmasının önemine dikkat çekti.

Önen şöyle devam etti:

“Geçen sene Türkiye traktör pazarı 53 bin adet oldu. Bu dünyada 5. büyük pazar demektir. Geçen sene tüm Avrupa’da 175 bin adet traktör satıldı. Bu yönü ile bakıldığında 50 bin adet kapasitesi ile TürkTraktör’ün Avrupa’nın en büyük tesislerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.