Amerikalı Tesla, ikinci fabrikasını Çin’de açacak

Dünya elektrikli otomobil üretiminde yüzbinlerce adetlik üretime koşuyor. Otomotivin yeni markası Tesla ikinci büyük fabrika Çin’i tercih etti. Üstelik ABD’deki Gigabyt adlı dev tesisini daha tam bitiremeden. Trump bu yatırım için Elon Musk’a ne diyecek belli değil ama Tesla, dünyadaki ikinci büyük üretim tesisini 500 bin adet kapasiteyle Çin’de gerçekleştirecek.

Çin’in dünyanın en büyük otomotiv pazarı olmasının ardından en çok elektrikli araç satılan ülkesi olması da Tesla’yı ve tabii patronu Elon Musk’ı tahrik etmiş olsa gerek.

Yıllık kapasitesi 500 bin adet

Musk, yılda 500 bin adet Tesla üretecek kapasiteye sahip fabrikası için Şangay yakınlarını seçti. Bu seçim ve yatırım için yaklaşık 1,5 yıldır Çinli yetkililerle görüyen ve açıklanmayan yatırım teşvikleri aldığı belirtilen Tesla, Trump’ın “Amerikalı şirketler Amerika’da yatırım yapsın” zorlamasıyla sıkıntılı süreç geçirmişti.

Elektrikli araç dünyasının öncü şirketi Şanghay Belediyesi, Şanghay Lingang Bölge Kalkınma İdaresi ve Lingang Grubu ile oturdukları masadan bugün imzayla kalktı.

Bilinhdiği gibi ABD’nin ithal otomobillere getireceğini ilettiği yüksek gümrük vergilerine karyın Çin yüzde 60 ek vergiyi ilan etmişti. Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarında ek vergiden dolayı yok almamak için de yatırımı tercih etti.

Çin’de yatırım ve üretim için yerli ortak şartı bulunuyor. Ülkede üretim yapan bütün dünya devleri yerel bir ortakla otomobil üretimi gerçekleştiriyorlar.

Trump’ın Tesla’nın bu kararın karyı ne yapacağı merakla bekleniyor.

Önceki İçerik70 bin satışla Fortune listesine girdi
Sonraki İçerikSupra motoru, Ford şanzımanı, Mickey Thompson lastiklerle işte Honda S600 modifiyesi
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz