Yan aynaların yerini kameralar aldı: Yeni e-tron içini gösterdi

Elektrikli otomobil rekabetinde menzil ve tasarım kadar aracın içi de önemli. Tesla’nın orta konsoldaki büyük ekran kumanda merkezi, Renault Zoe’nin kokpitindeki animatif yeşil yapraklar gibi ayrıntılar, tüketicilerin ilgisini çekmeye çalışan konular olmuştur. Bu rekabette Volkswagen Grubu’nun hazırlıkları da 220 volt hızla gidiyor. Almanlar, bu kez Audi’nin ilk elektrikli otomobilinin içini gösterdiler. İlk elektrikli Audi e-tron bu kez dış çizgilerini gizleyen kamuflajını korurken, teknolojik sistemlerinden ilk haberleri ve ses sisteminin üzerindeki örtüyü araladı.

Audi e-tron prototipinin yan aynaları dikkat çekti.

Kopenhag’da yer alan Royal Danish Playhouse konser salonunda, Audi e-tron prototipinin iç mekanını ilk kez ortaya koydu.

Dışı halen e-tron kamuflajıyla kaplı olan Audi e-tron prototipi, iç mekan tasarımında esnek bir yapıyı benimsediğini gösterdi.

Audi elektrikli otomobilinin içi bir konser salonu gibi, gerçek bir ses deneyimi vaat ediyor. Opsiyonel Bang & Olufsen Premium Ses Sistemi ile sürücü ve yolcuları şımartmayı hedefliyor. Müziği, yapay efektler olmaksızın, kaydedildiği haliyle dinlemeye imkan tanıyan bu sistem, bunun için 16 hoparlör ve 705 watt gücündeki bir amplifikatörden yararlanıyor.

Audi E,tron prototipinin yan aynaları kameradan yapıldı

Sanal yan aynalar ilk kez görevde

İç mekanda tavanla uyumlu standart Audi sanal kokpitinin ince hatlı göstergeleri ve opsiyonel sanal yan aynaların ekranları, mekan içinde görsel olarak öne çıkıyor. Dünya prömiyerini Audi e-tron prototipinin seri üretim versiyonunda gerçekleştirecek olan sanal yan aynalar, otomobil içi dijitalleşmeyi bambaşka bir seviyeye taşıma iddiasında.

Sanal yan aynalar konfor ve güvenlik yönünden de avantaj sunmak istiyor. Aynaların düz gövdesi içinde yer alan ufak kameradan alınan görüntüler dijital olarak işlenerek, iç mekandaki 7 inçlik yüksek kontrastlı ekranlara aktarılıyor. Sürücü, dokunmatik ekranı kullanarak aynaları kontrol edebiliyor. Görüntüde odaklanılan alan değiştirilerek istenen görüş açısı sağlanabildiği gibi, görüntüyü yaklaştırıp uzaklaştırmak da mümkün. Sürücü, MMI multimedya iletişim sistemi üzerinden, otoban sürüşü, dönüşler ve park için üç farklı görüntü modundan birini seçebiliyor.

Audi e-tron prototipi Kopenhag’da içini ilk kez gösterdi.

Beş yolcu için yeterli iç mekan

2.928 milimetrelik aks mesafesi sayesinde Audi e-tron prototipi, beş kişinin çantalarıyla birlikte rahatça yerleşebileceği geniş bir iç mekana sahip. İç mekan; uzunluğu, ön ve arkadaki tavan yüksekliği ve arka koltuk mesafesi yönünden, SUV segmentinin en iyilerinden biri olma iddiasında.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.