İlk elektrikli Dacia Cenevre Otomobil Fuarı’nı bekliyor

Renault Grubu’nun ekonomi markası Dacia da elektrikleniyor. İlk elektrikli Dacia’nın ön gösterimi 3 Mart tarihinde başlayacak Cenevre Otomobil Fuarı salonlarında yapılacak. Dacia ve Renault yetkilileri gösteri öncesinde daha fazla ayrıntı vermediler, ancak otomobilin, Renault ve Çinli ortak girişim ortakları tarafından Çin’de üretilen ve satılan City K-ZE elektrikli otomobilinin bir versiyonu olacağı bildiriliyor. Ekonomi markası DAcia bunu yaparsa elektrikli araba fiyatları açısından da önemli hale gelir.

Tahminlere göre ilk elektrikli Dacia; ilk kez 2018’de Paris Otomobil Fuarı’nda gösterilen K-ZE, Hindistan’da satılan Renault Kwid modeline benzeyecek. Ya da bu aracın elektriklisi olacak.

Renault Grubu’nun 3 yıllık elektrikli ve hibrid araçlar takvimini öğrenmek isterseniz bu haberimize bakabilirsiniz.

Kwid ve onun 7 koltuklu ağabeyi Triber’in Avrupa güvenlik normlarına veya diğer homologasyon standartlarına uyup uymadığı belli değil. Ancak bu modellerle aynı platformu paylaşan K-ZE’yi Avrupa’ya getirmeyi reddetmiyor.

Dacia’nın kendini ispat etmiş konvansiyonel teknolojiye dayanan düşük maliyetli ürün gamında elektrikli araçları bulunmuyor. Marka, Renault Group’un emisyon havuzunda yer alıyor. Bu konumuyla çevreyi kirletici ve Renault Grubunu ceza ödemek zorunda bırakacak pozisyonda. Hatırlanacağı gibi 2021 itibariyle egzoz atıkları 95 gr/km’yi geçen her araç için 65 avro ceza ödeyecek şirketler.

Elektrikli DAcia, 24 bin avroluk elektrikli ZOE’den daha düşük fiyata sahip olacak.

Dacia yetkilileri, Fransa’da yaklaşık 24.000 avrodan başlayan Renault Zoe modelinden daha ucuz ve uygun fiyatlı olması gerektiğini söylüyor.

K-ZE, Çin’de yaklaşık 8 bin avroya satılıyor.

Eski Renault CEO’su Thierry Bollore, 2019 sonbaharında yapılmış olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Renault’nun Avrupa’da 10.000 Euro’ya satacağı bir elektrikli araç üzerinde çalıştığını söylemişti.

Renault’nun geçtğimiz günlerde ortaya çıkan 3 ıllık planında ilk elektriki Dacia modelinin seri üretimi ve satışa başlanması için 2021 tarihi gösteriliyor..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz