İlk yılında 30 bin üretti

Koç Grubu’nun diğer otomotiv şirketleri bünyesindeki Türk Traktör’ün yeni fabrukasındaki üretim rakamları belli oldu.

Traktör üreticisinin geçen yıl açılan Erenler Fabrikası’nda,ilk yılında 30 bin traktör ürettiği açıklandı.

Türk Traktör’ün yaptığı basın açıklamasında

“Kuruluşunun 60’ıncı yıldönümünde açtığı Erenler Fabrikası faaliyete geçişinin ilk yılını doldurdu. Daha önce tüm üretim ve montaj çalışmalarını Ankara’daki fabrikasında gerçekleştiren TürkTraktör, geçtiğimiz yıl boyahane ve montaj süreçlerini toplamda 402 bin metrekarelik alana kurduğu Erenler’deki fabrikasına taşıyarak, traktörlerini buradaki üretim bantlarından indirmeye başladı. Şirket, Ankara fabrikasına ek olarak hizmete açtığı Erenler’le birlikte yıllık traktör üretim kapasitesini 50 bin adede çıkardı.”

ABD’ye ihracata devak

Bu arada TürkTraktör bu yılın başından itibaren, üretimini yaptığı iki modelinin ihracatına başladığını da duyurdu.

Bu kapsamda şirketin yurt içinde New Holland T480 olarak satışta olan modeli, artık TD 3.50 olarak Amerika’ya ihracat ediliyor.

Buna ek olarak, Utility Light modeli de hedef pazar olan Amerika’daki mevcut emisyon seviyesine uygun Tier 4 motor ile TürkTraktör bantlarından çıkarak, yurt dışındaki çiftçileri TürkTraktör’ün yenilikçi ve son teknolojiye sahip traktörleriyle buluşturuyor.

500 yeni işçi aldı

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, üretim rakamları ve bu yılın ilk 6 ayında yapılan çalışmalara ilişkin, “TürkTraktör ailesi yeni fabrikamızın da faaliyete geçmesiyle daha da büyüdü. Geçtiğimiz yıl 3 bin 40 olan çalışan sayımız gerçekleşen işe alımlarla birlikte bu yıl 3 bin 518’e ulaştı” bilgisini verdi

6 ayda 112 milyon lira net kâr açıkladı

TürkTraktör’ün dünya çiftçilerinin kullandığı ürünleri,Türk çiftçisinin hizmetine sunma yaklaşımının; kendilerini hedefleri yüksek tutmaya da sevk ettiğini sözlerine ekleyen Marco Votta, “Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalarımızla, bu yılın ilk 6 ayının sonunda brüt karımız 268 milyon lira, FAVÖK marjımız yüzde 13, net karımız ise 112 milyon lira olarak gerçekleşti. Bundan sonraki dönemde de, çiftçilerin hayatını kolaylaştıran yenilikçi ve son teknolojiye sahip modellerimizle, sektörümüzü de geliştirmek adına üzerimize düşen çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.