İşte şimdi uluslararası oldu

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve TÜYAP tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Autoshow, dün akşam sona erdi. Fuarda pek dünya lansmanı yoktu. Sadece iki dünya lansmanı gerçekleştirildi, ancak İstanbul Autoshow organizasyon açısından bugüne kadar gerçekleştirilenlerin en iyisi oldu. Bu gelecek yıllarda çok daha iyi fuarlar gerçekleştirileceği, dünya lansmanlarının artacağı beklentisini de artırıyor. İşte geçen hafta başladığım fuardan notlarımın ikinci bölümü…

-Önce geçen hafta dile getirdiğim yüksek topuklu hostesler konusundan başlayayım. Hosteslerin yedekte babet ayakkabıları da varmış. Yani sürekli yüksek topuklar üzerinde değillermiş…

-Henüz rakamlar kesin değil, ama fuarın ziyaretçi sayısı 600 binin üzerinde gerçekleşti. Bir önceki fuarda bu rakam 575 bin kişi civarındaydı.

– Fuar yönetiminin en önemli hedeflerinden biri olan kadın ziyaretçi sayısının artırılması yönündeki çalışmalar hedefe doğru gidiyor. Toplam ziyaretçi sayısı içinde kadın oranı yüzde 20 gibi önemli bir düzeye çıkmış ki bu çok önemli bir gelişme. Hafta içi fuarın kadınlara ücretsiz, hafta sonu da yüzde 50 indirimli olmasını bunun nedeni olarak açıklayamayız, çünkü kimse bedava diye hiç ilgilenmediği bir fuara gitmez.

– Autoshow ile ilgili en ilginç anekdot belki de şu: Bu yıl fuar her zamankinden daha sessiz. Nedeni, yüksek sesli müzik yayını yasaktı. Bu da belki de psikolojik olarak fuar ziyaretçi sayısının az olduğunun sanılmasına neden oluyormuş. Yani sessizliğin yarattığı sakinlik ziyaretçi azlığı olarak algılanıyormuş. Halbuki ziyaretçi sayısı bir önceki fuarın üzerinde gerçekleşti…

-Dikkat çeken konulardan biri de yabancı gazeteci sayısındaki artış. Bu yıl fuarın yabancı gazeteci ziyaretçileri de her zamankinin çok üzerindeydi. COTY’nin (Car of the Year) 7 üyesi fuarın ziyaretçileri arasındaydı. Tofaş’ın, Volkswagen’in yabancı gazeteci konukları vardı. Tofaş 30’a yakın yabancı gazeteciyi ağırladı. Toplamda yabancı gazeteci sayısı da 70’i geçti. Tabii bu sayıya yüksek demek diğer uluslararası fuarlarla karşılaştırdığımızda pek mümkün değil, ancak ilk kez bu kadar yüksek bir sayı olduğunu da belirtmek gerekir. İstanbul Autoshow’da dünya lansmanı sayısı arttıkça yabancı gazeteci sayısı da doğal olarak artacaktır.

-Bu yıl yabancı basında da oldukça İstanbul Autoshow haberleri çıktı. Bunun tek nedeni yabancı ziyaretçiler olmadı tabii ki. Türkçe’yle birlikte İngilizce, Fransızca, Arapça, İspanyolca ve Rusça olmak üzere toplam 6 dilde yabancı yayınlara üç kez bülten gönderimi yapıldı. Bu sayede yabancı birçok yayında haber oldu.

– İstanbul Autoshow için ilk kez yurtdışı akretidasyon sisteminin açılması da dikkat çeken uygulamalar arasında yer aldı.

– Bu yıl ilk kez Autoshow store açıldı. Satışlar da oldukça iyi gitmiş.

– Son bir not olarak Otomotiv Gazetecileri Derneği’nin fuarla ilgili çalışmalarını da unutmamak gerekir…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.