İşte yakın zamanda yola çıkacak kamyonların özellikleri

Satış gelirlerinin dörtte birini kamyonetden 40 tonluk kamyona kadar uzanan ticari araçlara yönelik sunduğu teknolojilerden elde eden Bosch; bu alanda yüzde 7-8 oranında büyüyor. 2017 yılında, ağır kamyonların satışı Çin’de yaklaşık yüzde 8, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 18 ve Hindistan’da yüzde 45 büyüme gösterdi.
Bu büyümedeki en önemli etken, ticari araçlara yönelik güç aktarma çözümleri oldu. Dizel enjeksiyon sistemlerinin küresel satışı sadece 2017 yılında üçte bir oranında artış gösterirken, Çin’de çok daha hızlı bir artış oldu. Önümüzdeki yıllarda bu satışların daha yüksek seviyede gerçekleşmesi bekleniyor.

Bosch, sadece geleceğin kamyon güç aktarma çözümleri üzerine çalışan 2.600 mühendise sahip. Yıl sonu itibarıyla Mobilite Çözümleri iş kolu, 54.500 Ar-Ge çalışanına sahip olacak. Bu rakam, yılbaşına oranla 5.000 kişilik bir artış anlamına geliyor.
Lojistik sektörü; iklim koruma, hava kirliliği, kentleşme, sürücü sayısındaki eksiklik gibi bir dizi önemli zorlukla karşı karşıya. Bunlara ek olarak, karayolu taşımacılığının 2040 yılında yüzde 50 artacağı belirtiliyor. Bosch Mobilite Çözümleri Başkanı Dr. Rolf Bulander, “Karayolu taşımacılığının çevre, insan ve karayolu ağı üzerindeki etkisini en aza indirmek için ne yapabileceğimiz konusu, en zorlu sorunlardan birini oluşturuyor” diyor.
Bosch için ticari araç güç aktarma mekanizmalarını daha verimli hale getirmek, böylece yakıt tüketiminin yanı sıra CO2 ve azot oksit emisyonlarını azaltmak büyük önem taşıyor. Dr. Bulander; “Önümüzdeki uzun yıllar boyunca, ticari araç güç aktarma mekanizmalarının geliştirilmesi bazı disiplinler içerecek. Teknolojik açıdan açık bir zihniyetle elektrifikasyon yaklaşımını kapsamlı olarak dikkate alacağız.”
2025 yılında tüm kamyonların yüzde 80 ile 90’ı dizel olacak. Ancak 2030 yılı itibarıyla dünya genelinde her dört yeni ticari araçtan biri ve Çin’de neredeyse her üç yeni ticari araçtan biri elektrikli olacak.
Bosch, hedefini elektromobilitede uluslararası pazar liderliği olarak belirledi. Elektrikli kargo bisikletleri için 36 volt güç kaynakları, teslimat kamyonetleri için e-aks bu çözümlerden bazılarını oluşturuyor. Aynı zamanda Bosch, ABD’li start-up Nikola Motor Company ile iş ortaklığı içerisinde 40 tonluk kamyonlara yönelik yakıt hücreli güç aktarma mekanizması geliştiriyor.
Bosch, yakıt hücrelerinin kullanımını desteklemek üzere ticari araçlara yönelik motor üreticisi Çinli Weichai Power ile bir stratejik iş ortaklığı başlattı. Bosch, yalnızca yeni araçların elektrikli olmasını sağlamıyor aynı zamanda; yarı römorklara entegre edilebilen elektrikli bir aks ile elektromobiliteyi retrofit bir çözüm olarak sunuyor.
Elektrifikasyonun yanı sıra bir başka önemli büyüme alanı da ticari araçların otomasyonu. Her iki alanda da önümüzdeki on yıllık dönemde pazarda iki haneli bir büyüme için hazırlıklar tamamlandı. Bosch, sürücü destek sistemlerini otonom sürüşe giden yolda temel adımlardan biri olarak görüyor.
Kamyonlar kazaya karıştığında, ölüm riski iki kat daha yüksek. Bosch için bu, kamyon sürücülerinin yaşamlarını daha fazla kolaylaştırmak ve yolları daha emniyetli hale getirmek için sürücü destek sistemlerinin kullanılması için yeterli bir gerekçe. Dönüş asistanı, kör nokta algılama ve acil frenleme sistemi, kamyon kazalarını önlemeye yardımcı oluyor ve Bosch, diğer ürünlerin yanı sıra gerekli radar sensörlerini de sunuyor.
Bosch, depolar arasında kendi kendine gidip gelen sürücüsüz kamyonları artan ihtiyaçlara cevap verebilmek adına önemli bir potansiyel olarak görüyor. Bu teknoloji, taşımacılık sektörünün birçok sorununa tek seferde çözüm getirme; şirketlerin ekonomik verimliliğini, taşıma hacimlerini ve emniyetini artırma potansiyeline sahip.
Bosch için bağlanabilirlik, taşıma sistemleri için yeni bir verimlilik olasılığı, tıkalı yollar ve ayrıca lojistik şirketleri için de bir rahatlama anlamına geliyor. Geleceğin lojistiği söz konusu olduğunda Bosch, ticari araç alanındaki kapsamlı bilgi birikimi; ve Nesnelerin İnterneti (IoT) konusundaki uzmanlığıyla sektöre iki kat daha fazla katkıda bulunuyor.
Bugün, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki neredeyse her yeni kamyon, internetin bir parçası. Bu bağlamda Bosch, yazılım güncellemeleri ya da kestirimci arıza teşhisi gibi konuları mümkün kılan; ayrıca ağa bağlı servislerde yeni bir iş alanı açan telematik platformlarını kamyon üreticilerine sunuyor.
Bosch, teslimat takibini otomatikleştirmek için Nesnelerin İnternetini de kullanıyor; ürünler ve konteynerler üzerinde yer alan sensörler konum, sıcaklık ve titreşim bilgilerini buluta aktarıyor. Sahadaki ilk deneyim, bu gerçek zamanlı lojistik çözümlerinin; sevk memurlarının arama ve envanter çıkarma çabalarını yarıdan fazla azalttığını gösteriyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.