İşte yeni BMW X5; arazide daha çok performans, yolda daha iyi konfor

BMW bu yıl X serisinde yüksek bir satış rakamları peşinde. Önce BMW X2, ardından yeni X4. Şimdi ise X serisinin fikir babası olan yeni X5 sahneye çıkıyor. Yeni BMW X5 dördüncü nesil olarak Kasım ayında yola hazırlanıyor.
Yeni BMW X5, dinamik yapısıyla konforlu yolculuklara ya da arazide keyifle yol almaya uygun karakterini güçlü bir şekilde koruyor. Yeni BMW X5 dördüncü nesil olarak da önceki modeller gibi, ABD’deki Spartanburg fabrikasından dünyaya dağıtılmaya devam edecek.
BMW X5 xDrive50i’de yeni V8 motor da yer alacak ancak bu motor Avrupa’da olmayacak. Özel bir şasi sistemi -iki eksenli havalı süspansiyon, Entegre Aktif Direksiyon ve Off-Road paketi ile- X5’te varolmaya devam ediyor. Aracın çok yönlülüğünü, dinamik yeteneğini ve konfor seviyelerini öne çıkarıyor.
Sürücü yardım sistemleri paketinde Sürüş Asistanı ve İleri düzey Park Yardımcısı gibi özellikler bulunuyor. Yeni X5’te bireysel sürücü ihtiyaçlarına daha hassas bir şekilde uyarlanan ekran ve kontrol sistemi yer alıyor.
Yeni BMW X5 kokpiti
Önceki modelden 42 mm daha uzun bir dingil mesafesi (2,975 milimetre) bulunan yeni BMW X5’in uzunluğu da 36 mm artarak 4,922 milimetre oldu. Aracın genişliği 66 mm
artışla birlikte 2 metreye yüksekliği ise 19 mm’lik artışla 1.745 milimetreye ulaştı.
Ön tasarımda büyük BMW böbreği ve standart LED ışıklar öne çıkıyor. Adaptif LED Farlar ve BMW Laserlight Uzun hüzme fonksiyonu ise opsiyonel olarak alınabilecek.
Arka kapılara doğru yükselen karakter çizgisi, Yeni X5’in modern görünümünün anahtarı. Ayrıca çarpıcı güçlü omuzlar ve arka LED ışıklarla daha kimlikli ve modern bir tasarım ortya çıkıyor.
Yeni X5’le birlikte ilk kez M Sport paketinde jant boyutları 22 inçe çıkıyor.
Yeni BMW X5’in içerisinde gösterge panelinin net yapısı ve orta konsol bir yaşam alanı konsepti veriyor. Yükseltilmiş oturma pozisyonu, yeni gösterge paneli ve kontrol ekranı gibi öğeler sürücünün kontrolü sürdürme yeteneğini verimli hale getiriyor.
İç mekan adeta bir salon hissine odaklı; refahı en üst düzeye çıkarmak için tasarlanan çok fonksiyonlu koltuklar, soğutmalı / ısıtmalı bardak tutucuları, Panaromik cam tavan, iç ışıklandırmalar… Bowers & Wilkins Diamond Surround Ses Sistemi, 10,2 inçlik dokunmatik ekran arka koltuk eğlence sistemiyle devam edebiliriz!
40:20:40 bölünmüş arka koltuk arkalığının katlanması bagaj kapasitesini artırıyor;
645 litreden maksimum 1.860 litreye kadar çıkılabiliyor. İki kişilik üçüncü koltuk sırası
ilave yolcular bir seçenek olarak sipariş edilebilecek.
Yeni BMW X5’in ayrıca iki bölmeli bir bagaj kapağı da var. İsteğe bağlı pakette bulunan bu özellikle her iki bölüm eller serbest iken otomatik olarak açılıp kapanabiliyor. İsteğe bağlı iki akslı hava süspansiyon, yükleme eşiğinin indirilmesine imkan verecek özellikte.
Yeni BMW X5 dördüncü nesil ile birlikte 462 HP gücünde V8 benzinli bir motor seçeneğine kavuştu. Tamamı 8 ileri steptronic şanzımanla kombine 3 adet 6 silindirli motor bulunuyor.
BMW X5 xDrive40i (yakıt tüketimi kombine: 8,8 – 8,5 l / 100 km, CO2 emisyonları: 200 – 193 g / km) 340 HP gücünde. BMW X5 M50d (yakıt tüketimi: 7.2 – 6.8 l / 100 km
CO2 emisyonları: 190 – 179 g / km) ise 400 HP güç ve 760 Nm tork değerlerine sahip.
Yeni BMW X5 yine ABD’de üretilecek
Türkiye pazarı için de makul sayılabilecek BMW X5 xDrive30d ise 265 HP güç ve 620 Nm tork üretiyor. (yakıt tüketimi kombine: 6,8 – 6,0 l / 100 km CO2 emisyonları: 179 – 158 g / km)
Yeni nesil xDrive elektronik olarak kontrol edilen diferansiyel kilit sayesinde torku verimli bir şekilde ön ve arka akslara dağıtıyor. Çekiş, çeviklik ve istikrarlı sürüşü maksimize etme görevi ise akıllı dört tekerlekten çekiş sisteminde.
Yeni xDrive sistemi sürücü, özellikle dinamik bir tarz kullandığında iç ve dış tekerleklerin dönme hızlarını değiştirerek güç transferini optimize ediyor. Yeni şasi sistemi off-road performansını, sportifliği ve konforu dikkatlice stratejik optimizasyonlara belirleyebiliyor.
Kumanda kontrol butonları
Yeni BMW X5’te gelişmiş süspansiyon sistemi ekran üzerinden 80 mm kadar alçaltılabiliyor; kum, kaya, çakıl veya karda sürüş için optimum durum elde ediliyor.
Yeni BMW X5’te sürücü destek sistemleri her zamankinden daha kapsamlı. Daha fazla yenilikle otonom sürüş için bir adım daha yaklaşılmış olacak; Aktif Cruise Control, Stop & Go fonksiyonu, Direksiyon ve şerit kontrol asistanı, Şerit Değiştirme Uyarısı, Şerit Koruma Uyarısı gibi… Yan çarpışma koruması ve kaçınma asistanı, Kavşak trafiği uyarısı, Yanlış yol uyarısı da bu pakete dahil.
Park Yardımcısı ise hızlanma ve frenleme görevlerini ve direksiyonu devralıyor. Ayrıca bir tıbbi acil durum meydana geldiğinde aracı güvenli bir şekilde durduran Acil Durdurma Asistanı da var.
Otonom sürüşe yönelik bir başka örnek ise Reversing Assistant; Bu sistem aracı, belirlenen bir yolda rahat bir şekilde 50 metreye kadar bir mesafede uzaktan geri döndürebilecek.
Yeni BMW Live Cockpit Profesyonel ekran ve kontrol sistemi standart olarak yer alıyor; BMW İşletim Sistemi 7.0 ekranı ve kontrol paneli özelleştirilebilir ve kişiselleştirilmiş doğru zamanda doğru bilgi verme hassasiyetiyle kurulu.
BMW Connected ise kişisel hareketlilik asistanı olarak hizmet veriyor; X5 ve araç içerisindekilerin dijital cihazları arasında sorunsuz bir şekilde bağlantı halinde oluyor. Yeni BMW X5 markanın bir akıllı telefon aracılığıyla BMW Dijital Anahtar tarafından açılabilen ilk modeli.
Leave A Reply

Your email address will not be published.