İzmit’i full’ledi, ikinci Hyundai tesisi geliyor

 
1.4 milyar liralık toplam yatırımla i10 ile i20 modellerini yenileyen ve İzmit fabrikasının kapasitesini 200 bin adedin üzerine çıkaran Hyundai Assan, iç pazara ve yurt dışına otomobil yetiştiremez hale geldi. Şirket i20'ye gelen yüksek talep nedeniyle sıra yazmaya başlarken, müşterilerine cevap verebilmek için günde 24 saat çalışmaya başladı. Cenevre Otomobil Fuarı'nda 500 milyon dolarlık yatırımla C sınıfında yeni bir proje geliştirdiklerinin müjdesini veren Hyundai Assan'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, ikinci yeni fabrikayı daha erkene çekmek için düğmeye bastı. 
 
Kibar, Hyundai'de temel felsefenin öncelikle full kapasiteyi doldurmak olduğunu belirterek, "Bu yakalanınca ilave kapasite yaratmak için çalışılır. Biz zaten 220 binlik kapasitedeyiz. Şu anda ürünlerimize yönelik büyük ilgi var. Zaten siparişleri seçerek karşılamaya başladık. Her iki modelimiz de Avrupa’da pek çok birincilik aldı. Türkiye’de üretilen ürünler, Avrupalı tüketicilere kendi ispatladı. Başlangıçta öngördüğümüzden ekstra talep alıyoruz, hepsine yetişemiyoruz” açıklamasını yaptı.
İzmit'teki mevcut tesisin yanında yeni fabrika kurmak için çalışmalara başladıklarını kaydeden Ali Kibar, yeni yatırımla ilgili olarak şunları anlattı: “Fabrikanın bulunduğu Asım Kibar OSB’de başka arazilerimiz de var. Öncelikle fabrika ile yol arasındaki 300 bin metrekarelik alanı yatırıma hazır hale getirme çalışmalarını sonlandırmak üzereyiz. Burası mevcut tesisin hemen önünde yer alıyor. Ayrıca fabrikanın sol tarafında yer alan tedarikçi fabrikalarımızın yan tarafında da 700 bin metrekarelik alanımız daha var. Orada da motor gibi parçaları üreteceğimiz tesisler kurabiliriz. Güney Kore merkezle tüm bu ayrıntıları görüşüyoruz, kısa süre içinde düğmeye basmış oluruz."
 
 
Aparkat vurabiliriz
 
'Yeni tesiste üretilecek aracın hangi segmentte yer alacağı, C sedan mı B SUV mu olacağı' sorusu üzerine Ali Kibar, “Ama bunlar konuşulurken, sürpriz olabilir. Bir aparkat çıkarırız, boksörlerin klasik iki yumruk yüzün önünde duruşlarının arasında alttan bir aparkat çıkararak, hiç konuşulmamış bir sürpriz de yapabiliriz” değerlendirmesinde bulundu. Bu da kıllara 'Yeni proje acaba hafif ticari araç olabilir mi' sorusun getirdi.
 
 
'300 bin üretseydik, satardık'
 
Hyundai Assan'ın Genel Müdürü Önder Göker, i20 ve i10'a yetişemediklerini belirterek, "Fabrika günde 3 vardiya 24 saat çalışıyor. Maalesef gelen siparişlere tam olarak cevap veremiyoruz" dedi. Avrupa pazarı durgunken ihracat için üretilenleri iç pazara aktarabildiklerini kaydeden Göker, ancak artık araç çalamadıklarını söyledi. Göker, "Avrupa Bölgesi'nde işler açıldı, satışlar iyi gidiyor. Hem i10hem i20 ihracatımız çok iyi. Geçenlerde ihracat müdürünün adeta boğazına sarıldım yurt içinde satmak için ama bir tanebile alamadım. Fabrikanın üretim kapasitesi 300 bin adet olsaydı, 300 binini de bu yıl satardık" dedi. Bu yıl tesisin kapasitesini tamamen doldurarak 215 bin adetlik üretime ulaşacaklarını ifade eden Önder Göker, bunun yüzde 90'ını ihraç edeceklerini belirtti. i20'ye gelen yoğun taleple birlikte ihracat pazarlarının sayısını 39 ülkeye çıkardıklarını söyleyen Göker, 196 bin araçlık ihracata ulaşacaklarını ifade etti.
 
i20'nin crossover'ı yıl sonunda çıkıyor
 
Önder Göker, i20'nin daha yüksek tasarlanan crossover versiyonunu bu yıl Kasım-Aralık ayı gibi üretip, satışa sunmaya başlayacaklarını belirtti. i20 crossover'in Hindistan'da 'Elite' ismiyle satıldığını söyleyen Göker, "Araç tamamen Avrupa normlarına uygun hale getirildi. i20 Crossoverilk olarak Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilenecek" dedi. Yeni i30 ile 7 ileri otomatik şanzımanla donatılan ve daha da güçlenen dizel Accent Blue'yu kısa süre önce satışa sunduklarını hatırlatan Göker, yeni model ataklarını süreceğini ifade etti. Göker, İstanbul Autoshow Fuarı'nda i20'nin coupe'sini ve yeni SUV modelleri Tucson'ı sergileyip, satışa sunacaklarını sözlerine ekledi. 
 
 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.