Japon otomotiv devleri Honda ve Nissan güçlerini birleştiriyor

Japonya'nın en büyük iki otomobil üreticisi, Çin'in düşük maliyetli üreticilerinin rekabeti karşısında ortaklık kuruyor.

Otomotiv dünyasında merak uyandıran haber Japonya’dan geldi. Tarihi bir adım atan Honda ve Nissan, elektrifikasyon ve yazılım alanlarında ortaklık kurmak için mutabakat zaptı imzaladılar. Bu işbirliği, iki Japon devinin de yeni nesil araçlarda öne çıkmalarını sağlayabilir. Honda ve Nissan elektrikli araç yarışında hayatta kalmak için güçlerini birleştiriyor.
Anlaşma, iki şirketin güçlü yönlerini birleştirerek ve bilgi alışverişinde bulunarak otomotiv sektöründe yeni bir değer yaratmayı amaçlıyor.
Ortak açıklamada, “Bu işbirliği, her iki şirketin de orta ve uzun vadede mobilitedeki hızlı değişime hazırlanmasına yardımcı olacak” bilgisi yer aldı.

 

Renault ile Nissan arasında halen var olan ortaklığın sarsıntı geçirdiği ise konuşuluyor.

Planlar henüz başlangıç ​​aşamasında ancak iki marka, EV’ler veya EV parçalarının yanı sıra EV ile ilgili yazılımlar oluşturmak için birlikte nasıl çalışabileceklerini araştıran bir fizibilite çalışması başlatmayı kabul etti.

Reuters’in haberine göre Honda Başkanı Toshihiro Mibe, firmaların potansiyel işbirliğinin ayrıntılarına henüz karar vermediğini söyledi ancak Nissan CEO’su Makoto Uchida, yalnızca Japonya’da değil, küresel olarak birlikte çalışmaya açık olduklarını iddia etti.

Çinlilere ve Toyota’ya karşı denge arayışı mı

Nissan ve Honda arasındaki bu yeni ittifak, Japonya’da Toyota’nın artan etkisine karşı bir denge unsuru olarak da yorumlanıyor. Elektrikli araç pazarında geride kalan Honda, Nissan ile işbirliği yaparak bu açığı kapatmayı ve sektördeki liderlik yarışında tekrar zirveye çıkmayı hedefliyor.
Son çeyrekte kârını yüzde 3,5 artıran Honda, elektrikli araçlara yönelik yatırımlarını artırarak sektördeki değişimlere ayak uydurmaya çalışıyor. Las Vegas’ta düzenlenen CES’te tanıtılan iki yeni elektrikli model, bu değişimin en somut göstergeleri arasında yer alıyor.
•Anlaşmanın kapsamı ve detayları henüz netleşmedi.
•İşbirliğinin Nissan-Renault-Mitsubishi ittifakını nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor.
•Her iki şirket de resmi açıklamalarında bu işbirliğinin otomotiv sektöründe yeni bir çığır açacağına dair umutlarını dile getirdi.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.