Japonya’daki tek tesiste üretim durdu: Subaru “error” verdi

Japonları uzun uzun düşünüp, daha sonra tek bir hataya bile yer vermeyen kusursuz ilerleyişleriyle biliriz. Bu kez yolda hata çıktı ve Subaru “error” verdi.

Subaru, elektrikli hidrolik direksiyon ünitesinde olası bir kusur yüzünden şirketin Japonya’daki tek üretim tesisi olan Yajima fabrikasında üretimin durdurulacağını açıkladı.

Şirketin basın açıklamasına göre dünya çapındaki iki fabrikasından birindeki üretim, 16 Ocak’ta durduruldu. Üretimin durdurulduğu tesiste Impreza, Forester ve XV modellerini etkileyen olası hatalar söz konusu.

Hangi Subaru modelleri?

Fabrikada üretim 3 modeli etkileyen hatalar yüzünden durunca, diğer tüm modellerin üretimi de durmuş odu. Japonya fabrikasında Legacy, Outback, Revor, WRX, BRZ, Toyota 86 üretiliyor.

Subaru’nun arızalı bileşenle ilgili soruşturması halen devam ediyor. Hatalı üretimin etkilediği modellerin kabaca 2018 yılı ile bu yılın 16 Ocak tarihleri ​​arasında üretilenleri etkilediğini de belirtti.

Subaru XV platformu.

Subaru üretimi neden durdu?

Japon otomobil üreticisi, hatalı üretimlerin direksiyon kontrol ünitesinin gösterge tablosunda ışığın yanmasına neden olduğu bilgisine yer verdi. Bu ışıklı uyarının ardından direksiyonun normalden daha ağır hale geldiği ve destek sistemleriyle bağlantısının kesileceğini dile getirdi. Subaru müşterilerinin derhal araç kullanmayı bırakmalarını ve en yakın Subaru servisine başvurmalarını öneriyor.

Yajima fabrikasındaki üretimin yeniden ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor; Subaru ise hatanın nedenini belirlemek için incelemelerine devam ettiklerini söylüyor. O zamana kadar Japonya fabrikasında tüm üretim ve sevkiyatlar durmaya devam edecek.

Bu gelişmenin Türkiye’de satılan XV modellerini etkileyip etkilemediği konusunda bir açıklama yapılmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.