Karavan ÖTV’si düşebilir: Turizm ve maliye bakanlıkları devrede

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Avrupa’da Amerika’da en yaygın tatil tiplerinden biri karavan tatilidir. Filmlerde de sık sık karşımıza çıkar. Şimdilerde Youtube’da çok sayıda yabancı karavanlarıyla ülkemizde videolar çekip yayınlıyorlar. Türkiye ise bu araçların istenen sayıda kullanılabildiği bir ülke olmanın çok uzağında. Bunun nedeni de yüksek karavan ÖTV’si (Özel Tüketim Vergisi) gibi hassas bir konu.

2020 yılında Türkiye’de sadece 5 yeni karavanın trafiğe kaydının yapıldığını biliyor musunuz? Ülke genelinde 800 araç karavana çevrilmiş ama bunların 795 adeti eski araçlardan çevrime konu olmuş. Bunun nedeni karavan araç vergisi. Karavana dönüştürülecek araçların motor hacimleri yüksek cc’lerde oluyor. Bu nedenle ticari araç olarak kayıt edilmezlerse vergileri süper spor otomobillerle aynı sınıfta değerlendiriliyor Karavan kullanımına uygun ticari araçlar da karavana dönüştürüldüklerinde bu sınıftan çıkıyorlar.

Salgın kiralık karavan dönemini başlattı haberimize de bu linkten göz atabilirsiniz.

Bu durumda örneğin Mercedes Sprinter, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, VW Crafter, Ford Transit, Iveco Daily gibi karavana uygun bir araç; bir anda Ferrari seviyesinde ÖTV ile karşı karşıya kalıyor. Karavan ÖTV’si cep yakıyor! Yani karavan yapacağınız araç 2000 cc’den küçük motorlu ise yüzde 130 – 150; 2.0 lt ve üzeri yüksek hacimli motorlu araçlar içinse yüzde 220 ÖTV oranı geçerli.

İşte şimdi bu yüksek oranlar düşebilme ihtimaline sahip. Türkiye’deki filo kiralama şirketlerini bünyesinde barındıran TOKKDER, Turizm ve Maliye bakanlıklarıyla görüştü.

TOKKDER Başkanı İnan Ekici, geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında Karavan olayının gözden kaçmış bir segment olduğuna vurgu yaparak, bakanlıklarla temasa geçtiklerini ve bu “fikrin satın alındığını” söyledi.

Bakanlık yetkililerinin Karavan ÖTV’si düşmesi konusunu incelemeye başladığını belirten Ekici; Otomotiv Sanayicileri Derneği ve Otomotiv Distribütörleri Derneği ile birlikte; önümüzdeki günlerde yeniden isteklerini tekrarlayacaklarını söyledi.

Türkiye’de 3500 adet civarında karavan olduğunu söyleyen İnan Ekici, “Karavan vergileri düşerse, bu tür tatile ilgi artar. Karavan imalatı sektörü canlanır. O tür araçlar için mobilya, elektrik aksamı vb her tür ürün üretimi gelişir. ekonomiye yeni can olur, insanlara yeni iş kapısı olur” dedi.

Karavöan fiyatları 500 bin liraya yaklaştı

Karavan fiyatları

  • Karavantürk adıyla internette yayın yayan Abdullah Tunç’un yazdığına göre günümüzde karavan olabilecek araçların fiyatları; 23 bin ile 50 bin avro arasında değişiyor. Buna klima ve güvenlik paketi gibi donanımlar eklendiğinde; 25 bin – 65 bin avro gibi rakamları düşünmek gerekiyor.
  • Bu tür bir aracı karavana çevirmek için merdiven altı firmalarda bile 12 bin avro civarında bedel isteniyor. Marka firmalar ise 20-30 bin avro‘dan kapı açıyorlar.
  • Bu durumda 25 bin avroya aracı aldık. 25 bin avroya da karavana çevirdik. Toplam 50 bin avro yani karşılığında 425 bin lira ödemiş oluyoruz. Bu arada aracın ÖTV oranı halen yüzde 4, yani ticari araç ÖTV’si.
  • Bu karavanı trafiğe kayıt ettirdiğinizde aracınızın motor hacmine göre ortaya muhteşem bir fiyat çıkıyor. Bu durumda da 2020 yılında olduğu gibi sadece 5 adet yeni karavan satışı gerçeğiyle yüz yüze kalınıyor.
  • Konunun uzmanları ÖTV’nin düşmesinin daha yeni ve az kullanılmış araçları karavan dünyasına katacağını kabul ediyorlar. Karavna sektörünün ise merdiven altından kurtulmasının ve Avrupa’daki düzeyde güvenlikli karavanların yapılmasının ise alım gücünün artmasıyla ilgili olduğunun altını çiziyorlar.
Önceki İçerikYüzde 10’u filocular aldı: Araç kiralamada 40 milyar TL dönüyor
Sonraki İçerikVW, Bugatti satış kararını birkaç ay içinde verecek
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz