Kıbrıs açılımı

Jaguar XE modelini KKTC’de satışa sunan Borusan Oto yeni modellerle adadaki varlığını artıracak.

Borusan Oto’nun kısa bir süre önce satışına başladığı Jaguar markasının yeni sedan modeli XE Türkiye’den sonra Kuzey Kıbrıs’ta da satışa sunuldu. Halen Jaguar ve Land Rover markalarının KKTC distribütörlüğünü de sürdüren Borusan, Lefkoşa’daki showroom ve servisiyle bu 2 markanın bayrağını adada taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Girne’de yaklaşık 600 kişinin katıldığı bir defile ile yeni Jaguar’ların tanıtımını yapan Borusan Oto Kıbrıs’ta Land Rover markasıyla 2014 yılında 51 satış adediyle premium SUV segmentinin lideri oldu. Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya bu yıl yeni Discovery Sport ve Jaguar XE’nin de desteğiyle toplam 80 adetlik satış hedeflediklerini söyledi. Sakarya, “Bu da yüzde 60’lık bir büyüme olacak. 2015 yılının ilk 6 ayını da yine 38 adetlik satışla premium SUV segmentinde lider olarak kapattık” dedi.

Yılda 3 binlik pazar

Kıbrıs’ta 2. el oto ithalatının uzun yıllardan beri serbest olduğunu, Japon markaların yoğun olarak ithal edildiğini kaydeden Sakarya, Kıbrıs’taki otomobil pazarı konusunda şunları anlattı: “KKTC’de yılda yaklaşık 3 bin sıfır otomobil satılıyor. En az 3000 adet kadar da 2.el ithalatı var. Bu da pazarın gelişimini engelliyor. Güney Kıbrıs’ta ise geçen yıl 8300 adetlik bir otomotiv pazarı oldu. Güney Kıbrıs’ın nüfusunun 1 milyon, KKTC’nin 250 bin olduğunu da belirtmek isterim. Borusan Oto olarak Kıbrıs’ta 2008 yılından beri faaliyet gösteriyoruz. 2011 yılından itibaren Land Rover markasının yanında Jaguar markasının da satış ve servis hizmetini vermeye başladık. Bu yıl inşa ettiğimiz boya kaporta atölyesi ile müşterilerimize hasar hizmeti de vermeye başladık.”

Kütahya kadar araç satılıyor

Kıbrıs otomotiv pazarında 2014 yılında toplam 3039 adet satış gerçekleşmiş. Satışlar 2008’den beri istikrarlı bir şekilde yılda 3000 civarında seyrediyor. Bu da Türkiye pazarına göre binde 4’lük- örneğin Kütahya gibi orta büyüklükte bir ilin satışlarına denk gelen- bir pazar büyüklüğü. 2008’den önce satışlar 5000 adet ve üzerine yükselmiş. Yani satış rakamları 2004 yılında Annan Planı döneminde yükselmişti. Ancak Annan Planı’nın sonuçlanmamasıyla tekrar 3000 adetlere düştü. Kıbrıs’ta nüfusun son yıllarda artmaması ve genellikle aynı müşteri portföyüne satış yapılması sebebiyle otomotiv pazarı 8 yıldır hep 3000 adet seviyesinde oluştu. Ayrıca Kıbrıs’ta Türkiye gibi satışlarda belirgin bir mevsimsellik de yok. Yılın tüm aylarında birbirine yakın satışlar yapılmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.