Koronavirüs: Bosch ve Continental üretimi de duruyor

Bosch-çip-üretimi-yatırımına-onay-verdi

Koronavirüs COVID-19 salgını Avrupa’da fırtınalar estiriyor. Üretimde sıkıyönetim ilan eden otomotiv, iki büyük tedarikçisinin üretimi durdurma kararıyla sarsılıyor. Avrupalı büyük tedarik şirketleri, üretime ara veren otomobil devlerinin yavaşlayan talebi yüzünden stop etmeye başladılar. Bu iş biraz tavuk-yumurta olayını andırıyor. Otomotiv şirketleri tedarik sıkıntısı yüzünden üretime ara veriyor, tedarik şirketleri de düşen talep yüzünden üretime ara veriyor. Son olarak iki dev alman tedarikçi Bosch ve Continental üretime ara vereceklerini açıkladı.

Aslında 16 Mart haftasına girildiğinde bir çok üretici henüz üretim molasına başlamamıştı. Ancak Çarşamba günü öğleden sonra, Avrupa’nın en büyük iki tedarikçisi Robert Bosch ve Continental, düşen talepı, tedarik zinciri darboğazları ve çalışanlarının güvenliğini korumak için üretimin bir kısmına veya tamamına ara verdiklerini açıkladılar.

Stuttgart merkezli Bosch, Fransa, İtalya ve İspanya’daki fabrikalarında çalışmayı askıya alacağını veya üretimi azaltacağını duyurdu.

Merkezi Almanya’nın Hannover kentinde bulunan Continental de zaman ve yer detaylarını açıklamadan fabrikalarında üretimi durduracağını ilan etti.

Gövde panelleri ve yakıt sistemleri üreten Plastik Omnium şirketi de üretimi geçici olarak durduracağını söyledi.

Lastik üreticileri Pirelli ve Michelin üretimi yavaşlatırken, İtalyan fren üreticisi Brembo gibi bazı tedarikçiler ise üretimi geçici olarak durdurdu.

Bu arada Çin’de otomotiv üretimi yeniden başlıyor yönünde haberlerde gelmeye başladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz