Liderlik kavgasını Piech kaybetti

Porsche ve Piech ailelerinin kontrolündeki Alman otomotiv devi Volkswagen’i gelecekte kimin yöneteceğine dair aileler arasında yaşanan çekişmede kaybeden taraf Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ferdinand Piech oldu.

Geçtiğimiz günlerde VW’nin CEO’su  Martin Winterkorn ile yaşadığı ‘kavgada’ tüm sorunların çözüldüğünü söyleyen Piech, tüm görevlerinden istifa etti. Piech’in karısı Ursula Piech de VW’deki görevinden ayrıldı.

Piech, yaklaşık iki ay önce Winterkorn hakkında “Ona güvenim yok” demişti.

Buna karşılık VW Yönetim Kurulu, Winterkorn’un 2016 yılında bitecek olan görev süresini 2018 yılına kadar uzatmıştı. Büyük hissedarlardan Porsche ailesi de Winterkorn’dan yana tavır almıştı. Piech, aynı zamanda Porsche’nin kurucusu Ünlü Alman mühendis Ferdinand Porsche’nin de torunu.  

Piech, Winterkorn'un CEO'luk görevinden uzaklaştırılması için çabalıyordu. Ferdinand Piech'in kuzeni olan Porsche SE Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Volkswagen'in yönetiminde yer alan Wolfgang Porsche ise Piech'in görüşlerine katılmadığını ve kendi düşüncelerini yansıtmadığını söylemişti. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.