LPG’de promosyon yasağına Danıştay onayı

EPDK'nın LPG otogaz satışlarında hediye, eşantiyon, kampanya gibi adlarla promosyon yapılmasını tamamen yasaklayan kararına Petrol Sanayi Derneği'nin yaptığı itiraz Daniştay tarafından rkeddedildi.

Danıştay'ın promosyon yasağını onaylayan red kararı ile LPG-otogaz satışlarında mevcut durum devam edecek. Hiç bir lpg-otogaz dağıtım firması aksine davranamayacak.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu 6 Ocak 2011 tarih ve 3007 sayılı kararıyla 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren LPG oto gaz satışlarında, hizmet ve finansal promosyonlar hariç, hediye, eşantiyon, kampanya ve sair adlarla promosyon yapılmasını yasaklamıştı.

 

Kararın iptali istenen davada Danıştay, 5307 sayılı kanunla tüketicinin ve piyasa taraflarının çıkar ve beklentileri ile kamu politika ilkelerinin belirlenmesi, LPG piyasasında şeffaf, eşitlikçi ve verimli işleyişin sağlanması, benimsenen ekonomik politikalar ve uluslararası yükümlülüğe uyum sağlanması, rekabet kurallarına uygun, güvenli ve istikrarlı bir yapının kurulmasının amaçlandığını dikkate alarak, sektörde faaliyet gösteren bayilerin LPG fiyatları üzerinden rekabet etmelerinin esas olduğu gerekçeleriyle davanın reddini kararlaştırdı.

 

EPDK'nın daha önce benzin ve motorin satışında uygulanan promosyon yasağının iptali için de Danıştay nezdinde dava açılmış, Yüksek Mahkeme yine davanın reddine karar vermişti.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.