Lüks markanın en fazla büyüdüğü ülke Türkiye oldu

Maserati GranTurismo

Türkiye otomobil satışları 2023 yılında rekordan rekora koşuyor. En ekonomik otomobilden en lüks otomobile bütün modellerde adeta sıra yaşanan pek çok ay geride kaldı. Ağustos ayında işler biraz durulmuş görünüyor ama geçmişe bakınca milyonlarca liralık lüks modellerin dünyada en çok büyüdüğü ülke olarak Türkiye listelere girdi. Dünyada yüzde 42 büyüyen marka, Türkiye’de yüzde 352 büyüyerek, bu ünvanı elde etti.

İtalyan ks spor otomobil üreticisi Maserati dünya çapındaki satışlarını açıkladı. Lüks markanın global satışları, ilk altı ayında zde 42’lik artış sterdi. Markanın artan satışlarında Grecale ve GranTurismo modellerinin etkili olduğu açıklandı.

Maserati, Türkiye’de 2023 yılı Ocak – Temmuz 7 aylık dönemde 372 adet araç teslim etti. Teslimatların 222 adeti Grecale modelinden oluştu. SUV model Levante modelinden 86 adet satıldı. Markanın 2022 yılı 7 aylık satışları 86 adet olmuştu.

Türkiye’de yüzde 352’lik büyüme

rkiye’de Maserati satışları geçtiğimiz la re zde 352 artış sterdi. Maserati dünyasında rkiye pazarı, nyada en çok yen pazarlardan biri oldu. Markanıks pazardaki payı zde 7,5’kseldi. GrecaleD-SUV segmentinde en çok tercih edilen ilk üç modelden biri oldu. Markanısportif sedanı Ghibli ve SUV modeli Levantenin toplam satışları geçtiğimiz aynı nemine oranla iki katına çıktı.

Önceki İçerikHyundai Santa Fe 2024 tamamen yeni yüzünü gösterdi
Sonraki İçerikElektrikli lüks SUV MG Marvel R Türkiye fiyatı belli oldu
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz