Makyajlanan cee’d Türkiye’de

Koreli marka Kia’nın kompakt sınıftaki temsilcisi cee’d, yenilendikten sonra otomobil tutkunlarının karşısına çıkıyor.

Yenilenen cee’d’de yapılan değişiklikler arasında, daha sivri ve geniş bir tampon, krom sis far çerçeveleri ve oval şekilli yeni bir ızgara bulunuyor. Tekrar şekillendirilen arka tamponlar ve spor görünümlü reflektörler aracın görünümüne güç kazandırdı. 16 ve 17 inç büyüklüğündeki şık, alaşım jant tasarımı bütün modellerde yer alıyor.

İçeriye küçük dokunuşlar

KIA cee’d’in kabini, birkaç ince dokunuş ile daha modern bir görünüm ve his kazandı. Sürücü için tasarlanan gösterge panosundaki çerçeveye, merkezdeki hava kanallarına ve araç panelinin üst kısmının etrafına krom çizgiler eklendi. Ortada yer alan kemer panel, daha şık bir görünüm için çizik önleyici parlak bir siyahla kaplandı. Ayrıca, vites kolunun alt kısmının etrafına, kapı kulplarına ve panelde yer alan ısı kontrolü düğmeleri gibi belli başlı bölgelere başka krom detaylar da eklendi.

Makyajlı cee’d’in dizel versiyonlarında ise gürültü ve titreşim minimize edildi. Halı ve havalandırma sisteminde, ilave gürültü emme malzemeleri kullanıldı. Motor titreşimini önlemek ve kabindeki sessizliği korumak amacıyla, gösterge panosuna, titreşimi iki kat daha fazla önleyen köpükler ilave edildi. Ayrıca bütün dizel motorların motor bloğunda, karter kapağında ve dizel partikül filtresinde gürültü emen malzemeler kullanıldı.

Dizel motora 8 bg’lik takviye

1.6 litre CRDI dizel motor, makyajlanan modelde de kullanılmaya devam etti ama biraz daha geliştirildi. Facelift geçiren cee’d’in 1.6 CRDI motoru, artık (128 yerine) 136 PS ve (265 Nm yerine) 300 Nm tork üretiyor.

Yeni 7 ileri vites DCT
Yenilenen cee’d’de 7 ileri DCT şanzıman ile %35’e varan yakıt ekonomisi elde ediliyor. Sadece daha yüksek performanslı 136 PS’lik 1.6 litre CRDI dizel motorlu modellerde bulunacak olan yepyeni yedi vites çift kavrama şanzımanı (DCT) ile geliştirilmiş cee’d, ikinci bir yeni teknolojiyi de beraberinde getiriyor. KIA’nın yeni DCT teknolojisi, daha önce kullanılan altı vitesli tork çevirici otomatik vitesin sahip olduğundan daha yüksek bir kapasite ile, cee’d’de bulunan modifiye edilmiş motorun modifikasyon sonucu yükselen tork çıkışını da karşılayabiliyor. KIA’nın yeni DCT’si, düşük yakıt tüketimi sağlayarak manuel mod tercihinde spor bir sürüş keyfi, otomatik mod seçeneğinde ise konfor ve akıcı bir sürüş sağlayacak şekilde geliştirildi.

Yeni DCT ile kullanıcılar, yakıttan tasarruf etmenin yanı sıra, standart bir otomatik viteste olduğundan daha hızlı vites değiştirebilecekler. Yeni DCT donanımına sahip 1.6 litre bir CRDI motoru 109g/km karbondioksit yayıyor. Bu rakam, daha önceki motorlarda ve altı vitesli otomatik viteslerde 145g/km seviyesinde bulunuyordu. cee’d modelleri, altı manuel vitesli olarak da sunulmaya devam edecek.

Yeni cee’d sürüş özellikleri

Bodrum’da test ettiğimiz yeni dizel otomatik araç hem performans hem de ekonomi açısınden oldukça tatmin ediciydi. Aracın sürüş, konfor ve yol tutuşu özelliklerini geliştirmek için, süspansiyon ve şaside de bazı değişiklikler yapılmış. Virajlarda frenin içteki tekerleğe uygulanmasıyla ortaya çıkacak savrulmayı azaltacak yeni bir tork vektörleme sistemi eklenmiş. Ayrıca ön tekerlek geometrisinde yapılan değişiklikler de manevra hissini geliştirilmiş. Süspansiyondaki titreşim de minimuma indirilerek, sürüşe elverişsiz yüzeylerde sürüş konforu artırılmış. Ayrıca yol gürültüsünün azaltılması amacıyla daha önce kullanılan katı stabilizörler yerine, içi boş stabilizör çubuklarının kullanıldığı belirtilmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.