Maliye, eylülden beri satılan 260 bin araç için soruşturma başlattı

Maliye soruşturma başlattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründe stokçuluk ve haksız fiyat artışlarına karşı inceleme başlattı. Soruşturma kapsamında 13 distribütör ve 257 bayiden bilgi istendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründe stokçuluk ve haksız fiyat artışlarına karşı Başlatılan soruşturma sonucunda Eylül ayından bu yana satılan 260 bin araç kapsama girdi.

TRT Haber’in yazdığına göre, geçen yıl Eylül ayından bu yana satılan 260 bin araç mercek altına alındı. 13 distribütör ve 257 bayiiden satış sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi talep edildi.

Ayrıca, 260 bin alıcıya da ulaşılarak satın aldıkları araçlar için elden ödeme yapıp, yapmadıkları; zorunlu aksesuar satın almaya zorlanıp zorlanmadıkları gibi bilgiler istendi.

Araç satın alanlara aksesuar bedelinin elden mi yoksa banka hesabına EFT – havale yoluyla mı yapıldığı soruluyor.

Liste fiyatının üzeri “vergi kaçakçılığı” sayılacak

Liste fiyatları üzerindeki ödemeler ve tahsilat yöntemi hakkında bilgi talep edildi. Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret vergi kaçakçılığı olarak nitelendirilecek.

İnceleme sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edilirse ilgili bayi ve distribütörlere cezai işlem uygulanacak.

Önceki İçerikAraç çekme hizmetine zam: Aracınız çekilirse 400 TL’yi hazırlayın
Sonraki İçerikHonda akıllı telefon sesli kontrol sistemi IOS’a da girdi
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz