Marka Fransız, CEO İngiliz, Distribütör Kayserili…

Borç yükünden kurtulan Citroen, 2014’te özellikle Çin pazarında elde ettiği başarıyla yüzde 4 büyüyerek 1.2 milyonluk araç satışına ulaştı. Crossover sınıfına yeni bir renk katan Cactus, yeni C4 Picasso ile C-Elysee markanın lokomotif modelleri oldu. Bayraktar Grubu ile Citroen işbirliğinin 20. yılına özel düzenlenen törene katılan Linda Jackson, Citroen’in son dönemde yaptığı atakla rakipleriyle yeniden dişe diş mücadele eder hale geldiğini belirterek, “Yarışa döndük” açıklamasını yaptı. Citroen’in başına 1 yıl önce geçtiğini hatırlatan 57 yaşındaki İngiliz CEO, oomotiv dünyasındaki sayılı kadın CEO’lardan biri olduğu için herkesin gözünün kendisinde olduğuna dikkat çekti. Jackson, Citroen’in ilk kadın tepe yöneticisi olarak duygularını şöyle aktardı: “Esasında kadın olarak değil İngiliz olarak Fransız bir markanın başında olmam ilginç geliyor bana. Citroen’de Fransız ve İngiliz karakterlerini birleştirdim. Citroen’de artık tasarıma, motorlara, iç mekana kadın gözüyle bakılıyor. Bu ayrıntılara dikkat ediyoruz. Otomobil satın alırken kadınların sözü geçiyor. Peki neden satarken de kadınların sözü geçmesin… Kadınların otomotiv dünyasında daha atkif olacağını düşünüyorum.”

Pazar 1 milyona gazladı

PSA Grubu’nun (Peugeot-Citroen) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortadoğu-Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Jean-Christophe Quemard, Türkiye’de otomotiv pazarının bu yıl 1 milyon adet seviyelerine yaklaşacağının öngörüldüğünü belirterek, “Pazar olumlu gelişirken, biz de grup olarak Türkiye pazarında önemli bir atılım yapacağız” dedi. Quemard, Bayraktar ve PSA gruplarının çok dinamik bir yapıya sahip olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bayraktar Grubu’yla son derece verimli ve dostluğa dayanan bir işbirliğimiz var. Çünkü çok iyimser, insani yanı yüksek ve akılcı partnerimiz var. Türkiye sürekli büyüyor, böyle bir pazarı göz ardı etmeniz mümkün değil.”

Dünyanın en büyük distribütörü

Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar Citroen’in dünyadaki en büyük distribütörü olduklarını belirterek, “Citroen, otomobilin tarihi boyunca çığır açan devrimlere ve büyük buluşlara imza atmış bir marka. 1995’ten bu yana yaptığımız çalışmalarımızı rakamlarla ifade etmek gerekirse 270 bin araç satışı, 2 milyonun üzerinde servis girişi bunun yanında da 40 bine yakın Türkiye üretimi Nemo satışı gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada, Türkiye geneline yayılmış, beşi grubumuza bağlı olmak üzere, 53 satış noktası ve 1.500’den fazla çalışanıyla Türkiye’deki tüketicilerimize hizmet veren büyük bir aileyiz” değerlendirmesini yaptı. Bu yıl için 32 binin üzerinde araç satışı gerçekleştirip, pazar paylarını yüzde 3.6’nın üzerine çıkaracaklarını öngördüklerini aktaran Bayraktar, “2017 ve sonrasında pazar payımızı yüzde 4.5’in üzerine çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

DS’e özel showroom

Mustafa Bayraktar, PSA Grubu’nun lüks modellerini temsil eden DS markasının Türkiye’de de ayrı bir yapılanmaya gideceğini kaydederek, “Türkiye’deki ilk DS Store Ankara’da açılıyor. DS’i Türkiye’de ayrı bir satış teşkilatı ile satışa sunacağız. Bizim organizasyonumuz içinde DS’nin ayrı bir bayi yapılanması olacak” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.