Mazda CEO’su Kogai: Premium marka yolundayız ama pahalı otolar satarak değil

Mazda, 45. Tokyo Motor Show’da iki konseptli büyük bir gösteri hazırlamıştı. Tüm dünyadan gazetecilerin davetli olduğu bu etkinlik, iki Japon markanın SieShido ile Mazda’nın ortak bir kozmetik operasyonuna da ev sahipliği yaptı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen bu etkinlikleri izlemek için Tokyo’ya uçuşun 13 saati pürüzsüz geçti. Ama ne olduysa inişte oldu. İki kez pisti pas geçtik. Üçüncü de zorlukla indik. Bunun nedeni Tokyo ve çevresinde 4 kişinin ölümüne neden olan Typhoon No:21‘e ucundan yakalanmamızdı. THY’nin en büyük uçaklarından oan Airbus 300-330, Türkiye’den 13 saatlik yolculuğundan sonra 1 saat Tokyo üzerinde Pasifik’ten gelerek Japonya’yı etkileyen fırtınayla adeta boğuşarak Narita Havaalanı’na sonunda inebildi.

Tayfun nedeniyle Mazda organizatörleri de programda değişikliğe gitmişti. 23 Ekim akşamı yapılacak olan Vision Coupe lansmanı ertelenmişti. Hem de aylar süren görüşmeler sonrasında razı edilebilin Tokyo Ulusal Tarih Müzesi’ndeki etkinlik iptal edilmişti. Çünkü fırtına nedeniyle tüm dünyadan davetli konukların bir kısmı Tokyo’ya ulaşamamıştı.

Neyse, ertesi gün Mazda’nın etkinlik maratonu başladı.

Başta Mazda CEO’su Masamachi Kogai ve tüm yönetim kurulu ile Avrupa ve ABD Başkanlarının ev sahipliğindeki gece, yemekle devam etti.

O akşam Mazda CEO’su Masamachi Kogai ile buluştuk.

Mazda CEO’su ile Tokyo’da markanın akşam yemeğinde buluştuk.

Kogai San, 25 Ekim tarihinde basın günüyle açılacak 45. Tokyo Motor Show’da yapacağı konuşmanın öncesinde sade ve sakin bir ev sahipliği yapıyordu.

Aramıza Mazda Türkiye Basın İlişkileri Direktörü Hülya Pamuk ta katıldı.

Tokyo Imperial Hotel içinde yapılan törende Mazda Türkiye’den ev sahibemiz Hülya Pamuk ve Mazda CEO’su Kogai ile birlikte…

Hoşgeldiniz yemeğinde Mazda Avrupa’yı yaklaşık 10 yıldır yöneten Jeff Guyton ile de sohbetimiz oldu.

Mazda Europe Başkanı Jeff Guyton’a Alman markaların elektrikli araç atağına karşı ne yapacaklarını sordum.

Jeff Guyton, söylemişimizde elektrikli araçlar için Toyota ile yaptıkları işbirliğini hatırlattı ve 2030 yılına yönelik hedeflerini 5 yıl öne çektiklerini belirtti.

Ertesi gün Mazda’nın maratonu başlıyordu.

Önce Japonların ilk uluslararası kozmetik markalarından SieSeido Genel Merkezi’ne gidildi. İki markanın Baştasarımcıları ürün bazındaki işbirliklerinin detaylarını anlattı. Sade tasarımlı Sole of Motion başroldeydi. Söz her iki markanın baş tasarımcılarındaydı.

Birbirleriyle zevkli bir çalışma dönemi geçirdikleri hissediliyordu.

Daha sonra Ginza çevresinde yürüyüşe geçildi. Geniş Tokyo caddelerinde görmeye alışkın olmadığımız kübik ve dar Japon otomobilleri, Rolls-Royce ve Lamborghini gibi çok özel otomobillerle yanyana trafikteydi. Toyota’nın, Nissan’ın, Suzuki’nin, Mazda’nın, Honda’nın bildiğimiz modellerini bulmak adeta mümkün değil. Bu markalar anavatanlarında bambaşka modellerle tüketici talebini karşılıyorlar.

 

Rolls-Royce ile Tokyo’nun yenilenecek Toyota marka taksi Ginza caddelerinde yanyana.

Ülkelere bölünen gazeteci konuklar, Ginza bölgesinde değişik mekanları görme olanağı bulduk.

Yürüyüşün duraklarından biri Japonların ünlü kılıç galerilerinden biriydi. Aslında Mazda organizasyonu bizi akşama hazırlıyordu.

Markanın yeni anlayışı sadelik üzerine oturuyordu.

Sole of Motion adını taşıyan parfümün kutu tasarımı sadeydi. Kılıç galerisindeki antika kılıçlar Japon yalınlığının göstergeleriydi.

Akşam 1 saatte katettiğimiz 5,5 km’lik yolculuk sonrası ulaştığımız mekanda üzerindeki örtü açılan Mazda Vision Coupe de yalındı.

Bu otomobille ilgili detayları Sadeliğin somut hali haberimizde okuyabilirsiniz.

Mazda’nın dünya başkanı M. Kogai ve Avrupa Başkanı Jeff Guyton ile buluştuk.

Kogai, Mazda’nın 2030 Planı’nı anlattı

Mazda Başkanı ve CEO’su Kogai, şirketin uluslararası ağır rekabet koşullarında ayakta kalmak ve büyümek için 2030 planı ortaya koyduklarını söyledi. Sürdürülebilir Zoom-Zoom 2030 adını taşıyan planın hem çevre hem de rekabet açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kogai, Mazda’nın otomobillerde bulunan değerlerle insanlara ilham vermek istediğini söyledi. “Amacımız, premium markalardan biri olmak. Ama bu pahalı lüks otomobiller satmak anlamını taşımıyor” diyen Kogai, “Aksine, müşterilerimizle güçlü bir bağ kurmak ve onların yaşamlarının önemli bir bölümünü oluşturmak oyarak tanımlıyoruz. Kai Concept aracımızla onların beklentilerinin de ötesini karşılayabileceğimizi gösteriyoruz” dedi.

Mazda Europe Başkanı Jeff Guyton neler dedi?

Tokyo’da Türkiye’nin de içinde olduğu Mazda Europe’u yöneten Jeff Guşton ile de kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

  • OTOAJANDA.COM: Elektrikli arabaların rekabetçi ortamında ne yapıyorsunuz ve nasıl hayatta kalacaksınız?
  • J. Guyton: Biz çok farklı şekilde yaklaşıyoruz olaya. Bizim elektrikli otomobil teknolojimiz olacak ve biz Toyota ortaklığıyla geleceğe dayalı elektrikli araba geliştiriyoruz. Bu alanda yakın zamanda önemli bir arz yaşanacak ve talep de oluşacak.
  • KIsa sürede olgunlaşacak bu Elektrik geliştirmeleriyle birlikte bizim belki de dünyanın en verimli içten yanmalı motor teknolojimiz mevcut. Şimdi biz Toyota Endonso ile çalışıyoruz ve Geleceğin en iyi elektrik teknolojisi için Toyota’yla ortak girişim içeriisndeyiz.
  • Elektrik tabanlı teknoloji dediğimizde elektrikli sürüş, batarya, motor kontrolü belki bunlar farklı uygulamalarla kullanılabilir ve bu basit bir gelişmiş teknolojidir bu alanlar için.
  • OA: ilk elektrikli Mazda ne zaman üretilecek?
  • 2019 yılı içerisinde üretilecek.

Dizel motorlar ölüyor mu?

Guyton bu sorumuza şu cevabı verdi: Bence dizel motorlar ölmüyor. Çünkü: Dizel teknolojisi bu problemin sebebi değil davranışlar problem bazı insanların davranışları. Problem Dizel teknolojisinin değil. Eğer EURO6 kurallarına bakıcak olursanız. Belirli emisyon ve nox kuralları Benzin ve Dizel için aynı. Dizel için şu anki durum bir yönden mantıksız. Eşit bir şekilde düşünecek olursak eğer Petrol (temizlenirse/arıtılırsa) Benzin ve Dizel elde ediliyor. Eğer hepsi Benzin olsun istiyorsan karbonu dizel parcalarından çıkarmak lazım ve bu bir israf olur. Benim görüşüm dizel iyidir. Özellikle uygulamalar ile büyük arabalarla, daha fazla tork istiyorsanız. Temiz bir şekilde yapabiliriz. Bence bütün araba üreticilerinin Dizele ihtiyacı var “SO2” hedefine ulaşmak istiyorlarsa. Ölemez, Ölmemeli ve bunun arkasındaki bütün sorunlar mantıksız.”

OT: Mazda ne zaman turbo üretecek?

  • Bizim Turbolu Benzinli bir motorumuz var özellikle Amerika’da sadece Amerika’da değil ama bilhassa ve bu bazı müşteriler için bir çözüm olabilir.
  • Bugün sadece 2.5 Turbo motoru var ve bu Türkiye için çok büyük.
  • CX-9 modelimiz 2.5 litre benzinli turbo motorlu bir model. Amerika ve Avustralya da satışta. Dolayısıyla Mazda’nın ilk turbo motoru deyimi yanlış kullanılıyor.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.