Mazda Türkiye satışları durdurdu, bayilerle helalleşti!

Türkiye’de iniş ve çıkışların markaları sıralaması yapılsa Mazda listeye mutlaka girer. Bir dönem modellerinden, teknolojisine, satışlarından lansmalarına ve imajına kadar yüksek rakımlarda seyreden marka, bir dönem geliyor adından söz edilmeyenler listesinden inmiyor. Son günlerde Mazda adız yeniden gündemde. Bu kez Mazda Türkiye satışları durdurdu açıklaması söz konusu. İnternet sitesinden açıklama yapan şirket, “Yasa gereği 10 yıl satış sonrası ve servis hizmetlerini yürüteceğiz” diyor.

Neler oluyor diye Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul ile telefonlaştım.

Nurkan Yurdakul: Mazda Türkiye Genel Müdürü

“Mazda Türkiye’de satış yapmak istemiyor”

Genel Müdür Nurkan Yurdakul, telefonu “Görevimin başındayım” diyerek açtı. Neler oluyor soruma da “Mazda, Türkiye’de araba satmak istemiyor. Zaten Türkiye vergi sistemine uygun 1.5 lt motorların üretimine de son veriyor. Yeni nesil hibrit Skyactive motorlar geliştirdi. Vergi sistemimize göre en üst dilimlerde yer alacak bu araçlar. MX-5 ve CX-5 modellerini satıyorduk. Onlarda da 1.5 lt motorlar üretilmeyecek. Bu operasyonunun Türkiye satışlarıyla ilgisi yok. Mazda, Türkiye’ye yeni araç tahsis etmek istemiyor.” dedi.

1 milyon 150 binlik pazar önemsiz mi?

Mazda için 1 milyon adetin üzerinde seyreden bir pazarın anlamsız mı olduğunu sordum. Genel müdür  “Evet, 5 milyon bile olsa umursamıyorlar. Acil çağrı sistemi sorunu var Mazda araçlarda. Türkiye’ye özel üretim yapılamıyor.” yanıtını verdi.

Mazda, elektrikli otomobil üretimine de başladı. EX-30 adlı araç Avrupa pazarı düşünülerek geliştirildi ama iddialı satış adetleri görünmüyor.

Bayilerle anlaştık, helalleştik

Mazda’nın Türkiye’den sorumlu bölge müdürünün geldiğini ve 24 bayi ile “helalleşildiğini” söyleyen Yurdakul, “Mağduriyetlerini bir miktar giderecek şekilde el sıkıştık. 10 yıl boyunca satış sonrası hizmetleri ve yedek parçaları verecekler. Sarıldık, öpüştük hepsiyle. Yeni araç satmayacağız.”

Editörün görüşü:

Mazda’nın Türkiye gibi büyük ve gelişmeye açık bir pazarı önemsemediği ve görmezden gelebileceği inandırıcı değil. Mutlaka Mazda gibi bir marka Türkiye pazarında yeniden satışa başlayacak. Mazda’nın Türkiye’de fanları var. Otomobilleri tasarım ve teknoloji olarak güncel. Elektrikli ve hibrit otomobiller geliştiriyor ve Skyactiv motor ailesi ile neredeyse düşük emisyonlu, 3,5 lt hacimli hibrit teknolojiler üzerine çalışıyor.

Potansiyeli yüksek Türkiye gibi bir pazar ile potansiyeli yüksek Mazda gibi bir marka yeniden buluşur.

Yurdakul, “Eğer Türkiye operasyonunu isteyen birileri varsa, ben gönüllü aracı olurum” diyerek, açık çek de veriyor. “Ufukta Mazda üretim bantlarında Türkiye koşullarına uygun motorlar görünmüyor” diye de ekliyor.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.