Mercedes Benz Türk’ün ilk yarı karnesi

 

Mercedes Benz Reiner Genes

 

6 ayda otomobil satışlarını 10 bin adete yaklaştıran Mercedes Benz Türk, yılı premium pazarda lider olarak tamamlamak istiyor. 

Otomobildeki başarısını hafif ticari araçta da sürdürmek isteyen MBT, Sprinter modelinde kendi sınıfının en çok satanı olmayı başardığını açıkladı. Yüzde 14’ü geçen pazar payıyla 2014 yılı ilk 6 ayında minibüs sınıfının lideri olduklarının belirtildiği açıklamada, kamyon pazarında ise Mercedes hükümranlığının sürdüğüne dikkat çekiliyor.

 

 

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes 2014’ün ilk yarısı için Türkiye otomotiv sektörünü ve Mercedes-Benz Türk’ün satışlarını değerlendirdi.

Genes, yüzde 23 daralan Türkiye pazarında otomobil segmentinde satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 15 artırdıklarını ve 9.479 adetlik satış rakamına ulaştıklarını açıkladı.

Toplam pazardaki küçülmeye rağmen, Mercedes otomobil satışlarının artmasını 1.6 lt dizel motorlu A-Serisi ve CLA modellerinin gücünden kaynaklandığını belirten Genes, yeni nesil araçları A, CLA, GLA ve B Serisi satışlarının, toplam satışların yarıya yakınını (yüzde 48) karşıladığını dile getirdi.

Mercedes otomobillerin yukarıdaki modelleri 6 ayda 4.554 adet sattı.

 

 

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araç Grubu: 

Sprinter ile tarihi rekor 

 

Hafif ticari araç pazarındaki daralmanın geçen yıla göre yüzde 31’i geçtiği dikkate alındığında Mercedes’in de ana trendin dışında kalamadığı görülüyor.

Sprinter modelinde başarılı çıkış yakalayan marka, Vito 8+1, değişen yönetmeliklerle artık otomobil ve kiralık araç firmalarına yöneldi.

 

Mercedes-Benz Kamyon Grubu

 

Kamyon pazarının gfeçen yılki seviyelerde olmasına karşyın Mercedes’in payının yüzde 7’ye yakın arttığını söyleyen Genes, 6 ayda 6 ton üzeri kamyon satışlarının 8.441 adete ulaştığını dile getirdi.

 

 

 

Halen, Mercedes-Benz Türk Aksaray Fabrikası’nda Actros, Axor ve Atego serisi ürün gamı üretiliyor.

 

Mercedes-Benz Otobüs Grubu 

 

2013 yılında geçmiş 5 yıl pazar ortalamasına kıyasla yüzde 22 artışla kapanan şehirlerarası ve turizm otobüs pazarı, 2014 yılı ilk yarısında geçmiş 5 yıl pazar ortalamasına geriledi. 

İlk altı ay toplamında 679 adede ulaşan otobüs pazarı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 seviyesinde azaldı.

 

Mercedes-Benz Türk, 2014 yılının ilk yarısında 144 adet Travego 15, 6 adet Travego 17, 187 adet Tourismo 15, 28 adet Tourismo 16 ve 32 adet Setra olmak üzere toplam 397 adetlik şehirler arası otobüs satışı gerçekleştirdi.

 

Türkiye şehiriçi otobüs pazarı 2013 yılı, 2014 yılındaki yerel seçimlerin etkisi ve kamu yatırımlarının artması sonucunda rekor sayıda satış adedine ulaşarak kapanmıştı. 2014 yılında ise toplam şehir içi otobüs pazarı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 68 geriledi. 

Özellikle 3 büyükşehir belediyesinin seçimlerden önce alımlarını tamamlamış olmaları, 2014 yılının ilk 6 ayında yeni bir kamu ihalesinin açılmamış olması ve Otobüs AŞ’nin 5. faz ihalesinin henüz gerçekleşmemesi, pazar adedinin sınırlı kalmasına sebep oldu. 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.