Mercedes kadın çalışanlara fırsat eşitliğini sertifikalandırdı

Mercedes-Benz Türk, kadın çalışan sayısı ile Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası’na hak kazandı. Şirket, fırsat eşitliği alanındaki çalışmaları kapsamında KAGİDER tarafından sertifikalandırıldı. Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikası Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından; işe alım, eğitim, kariyer planlama gibi süreçlerde cinsiyet eşitliği yaklaşımını uygulayan şirketlere veriliyor.

Dün Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlüğü’nde çalışanlarının katılımıyla düzenlenen törende; Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, KAGİDER Başkan Yardımcısı Emine Erdem’den FEM Sertifikası’nı teslim aldı.

Mercedes-Benz Türk, KAGİDER’in toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik ederek; Türkiye’nin iş gücünde kadının üretkenliğini artırmak için geliştirdiği Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasını alarak; cinsiyet eşitliğine ve istihdamda kadın gücüne gösterdikleri duyarlılığını ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde tescillemiş oldu.

Her alanda fırsat eşitliği

Süer Sülün; “Topluma sağlamak istediğimiz katkı doğrultusunda, gerek sosyal sorumluluk projelerimizle; gerekse çalışanlarımızın gönüllülük faaliyetleriyle kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın hayatına dokunmaya her zaman özen gösteriyoruz. Mercedes-Benz Türk olarak, her stratejimizi adalet ve güven duygusuyla olgunlaştırıyor; işe alımdan kariyer fırsatlarına kadar ‘her alanda fırsat eşitliği’ ilkemizden ilham alıyoruz. Şirket olarak büyük hassasiyetle yaklaştığımız cinsiyet eşitliği konusunda aldığımız bu kıymetli ödülün verdiği gururla; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birçok örnek uygulamayı hayata geçirecek olmanın heyecanını taşıyoruz.’’ diye konuştu.

Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak; “Çeşitliliğe oldukça önem veren bir aileyiz ve bu değerden beslenmenin önemine inanıyoruz. Tüm çalışanlarımıza, fırsat eşitliği sağlayan bir çalışma ortamı sunuyoruz. Stratejilerimizi geliştirirken adil olmaya önem veriyoruz ve çalışanlarımızın adil bakış açımıza güvenmelerini bekliyoruz. Bu kapsamda tüm çalışanlarımızın, geleceğin çalışan adaylarının ve kamuoyunun çalışmalarımız hakkında bilgi sahibi olmasını istedik. Bu noktada, yolumuz KAGİDER ile kesişti. Haziran ayında Ernst & Young tarafından, bağımsız bir denetleme süreci geçirdik. KAGİDER tarafından üst yönetimimizin kadın çalışanlara yönelik tüm politika ve süreçlerimiz örnekleriyle incelendi.’’ dedi.

KAGİDER Başkan Yardımcısı Emine Erdem; “KAGİDER olarak, kadınların eşit fırsatlara ulaşmasını toplumumuz açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Mercedes-Benz Türk, duyarlılığı ve çalışmalarından ötürü FEM sertifikası almaya hak kazanan sayılı şirketler arasına girdi. Sertifika sahibi şirketler toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesi adına ulusal ve uluslararası düzeyde tescillenmiş oluyor. KAGİDER adına Mercedes-Benz Türk’ü tebrik ediyoruz.” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.