Mercedes X-Class ve Renault Alaskan karşı karşıya

Son yıllarda yeni üyelerin de katılmasıyla popülerliğini artıran pick-up segmentinde, rekabetin hızı da her geçen gün katlanarak artıyor.

Son olarak Alman lüksü Mercedes’in X-Class ile Renault’nun ise Alaskan ile ‘merhaba’ dediği segmentte işler kızışmaya devam ediyor.

Peki, bu iki yeni oyuncunun bir ortak noktası var mı? Renault-Nissan ortaklığının meyvesi sayılan Renault Alaskan, Nissan Navara modeli ile aynı platformda yükseliyor.

Tabiki ortaklığın Mercedes ile yaptığı işbirliği neticesinde X-Class da bu ikili ile aynı platformu paylaşıyor. İşte bu sinerji otomotiv endüstrisinde nasıl yankılanıyor. Gelin yakından bakalım…

Renault Alaskan'ın ön tasarımı
Renault Alaskan’ın ön tasarımı

İlk olarak Mercedes X-Class’ın henüz iki farklı konsept halinde olduğunun altını çizmekle başlayalım. Yani, buradaki kıyaslama aslında bir konsept ile bir üretim modelinin karşılaştırması.

Mercedes’in lüks pick-up’larda açık görerek girmeyi hedeflediği segmente Renault da iddialı bir giriş yaptı. Dış tasarımında daha kaslı görünen Alaskan’ın, her an harekete geçmeye hazır durduğunu söyleyebiliriz.

Mercedes X-Class Powerful Adventurer ile karşılaştırıldığında Renault Alaskan daha iddialı duruyor. Mercedes’in pick-up konsepti ise maceracı ruhun daha şehirli hayatına uygun hali olarak karşımıza çıkıyor.

Mercedes X-Class Powerful Adventurer konseptinin ön tasarımı
Mercedes X-Class Powerful Adventurer konseptinin ön tasarımı

Arkasında daha keskin çizgilerin hakim olduğu Mercedes X-Class, bize biraz Nissan Navara’yı hatırlatıyor. Navara’nın izlerini pick-up profilinde de görmek mümkün.

Mercedes X-Class'ın arka tasarımı
Mercedes X-Class’ın arka tasarımı

Güç vurgusu

Her iki modelin de ön ızgarasında markanın logosu öne çıkıyor. Gücü vurgulamak adına büyük boyutlarda konumlandırılan logolardan Mercedes’in logosunun daha büyük ve heybetli olduğunu söyleyebiliriz.

X-Class’ın ızgarası Alaskan’ın ızgarasına göre daha agresif ve keskin görünüyor.

Renault Alaskan ve Mercedes X-Class yan yana
Mercedes X-Class ve Renault Alaskan yan yana

Renault, Alaskan’da far grubunu ızgara ile birleştirirken; Mercedes, X-Class’ın farlarını ızgaradan daha yukarıya doğru çekmeyi tercih etmiş.

Burada tekrar Mercedes X-Class’ın henüz bir konsept model olduğunu hatırlatalım. X-Class’ın üretim versiyonunda daha büyük ve sportif farlara ve elden geçirilmiş bir ızgaraya yer verilecek.

Aynı şekilde konsept X-Class’ın fütüristik arka far tasarımı da üretim versiyonunda bambaşka bir hal alarak karşımıza çıkacak.

Renault Alaskan'ın arka tasarımı
Renault Alaskan’ın arka tasarımı

Kabinde neler var?

Mercedes X-Class konseptinin kabini
Mercedes X-Class konseptinin kabini

Aynı platformda yükselen iki modelin kabinine baktığımızda X-Class’ın tamamen yeni kokpit ve kabin ile karşımıza çıktığını görüyoruz.

Renault Alaskan, Nissan Navara ile benzer bir kabin tasarımına sahipken, X-Class’ta kapı panellerinden orta konsola kadar tamamen yeni bir tasarım bizi karşılıyor.

Diğer Mercedes modellerinde olduğu gibi dokunmatik ekranda hayat bulan bilgi-eğlence sistemi klima çıkışlarının üzerinde tablet-vari şekilde konumlanıyor.

Renault Alaskan'ın kabini
Renault Alaskan’ın kabini

Mercedes X-Class ve Renault Alaskan ikilisinden hangisinin hedefine daha kolay ulaşacağını, Mercedes X-Class üretim versiyonu ile karşımıza çıktığında ve her ikisi de asfalta indiğinde göreceğiz.

Önceki İçerikOtomobil fiyatlarını kim belirliyor?
Sonraki İçerikRenault Megane Sedan test sürüşü
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz