Mercedes X-Class ve Renault Alaskan karşı karşıya

Mercedes X-Class ve Renault Alaskan karşı karşıya

Son yıllarda yeni üyelerin de katılmasıyla popülerliğini artıran pick-up segmentinde, rekabetin hızı da her geçen gün katlanarak artıyor.

Son olarak Alman lüksü Mercedes’in X-Class ile Renault’nun ise Alaskan ile ‘merhaba’ dediği segmentte işler kızışmaya devam ediyor.

Peki, bu iki yeni oyuncunun bir ortak noktası var mı? Renault-Nissan ortaklığının meyvesi sayılan Renault Alaskan, Nissan Navara modeli ile aynı platformda yükseliyor.

Tabiki ortaklığın Mercedes ile yaptığı işbirliği neticesinde X-Class da bu ikili ile aynı platformu paylaşıyor. İşte bu sinerji otomotiv endüstrisinde nasıl yankılanıyor. Gelin yakından bakalım…

Renault Alaskan'ın ön tasarımı
Renault Alaskan’ın ön tasarımı

İlk olarak Mercedes X-Class’ın henüz iki farklı konsept halinde olduğunun altını çizmekle başlayalım. Yani, buradaki kıyaslama aslında bir konsept ile bir üretim modelinin karşılaştırması.

Mercedes’in lüks pick-up’larda açık görerek girmeyi hedeflediği segmente Renault da iddialı bir giriş yaptı. Dış tasarımında daha kaslı görünen Alaskan’ın, her an harekete geçmeye hazır durduğunu söyleyebiliriz.

Mercedes X-Class Powerful Adventurer ile karşılaştırıldığında Renault Alaskan daha iddialı duruyor. Mercedes’in pick-up konsepti ise maceracı ruhun daha şehirli hayatına uygun hali olarak karşımıza çıkıyor.

Mercedes X-Class Powerful Adventurer konseptinin ön tasarımı
Mercedes X-Class Powerful Adventurer konseptinin ön tasarımı

Arkasında daha keskin çizgilerin hakim olduğu Mercedes X-Class, bize biraz Nissan Navara’yı hatırlatıyor. Navara’nın izlerini pick-up profilinde de görmek mümkün.

Mercedes X-Class'ın arka tasarımı
Mercedes X-Class’ın arka tasarımı

Güç vurgusu

Her iki modelin de ön ızgarasında markanın logosu öne çıkıyor. Gücü vurgulamak adına büyük boyutlarda konumlandırılan logolardan Mercedes’in logosunun daha büyük ve heybetli olduğunu söyleyebiliriz.

X-Class’ın ızgarası Alaskan’ın ızgarasına göre daha agresif ve keskin görünüyor.

Renault Alaskan ve Mercedes X-Class yan yana
Mercedes X-Class ve Renault Alaskan yan yana

Renault, Alaskan’da far grubunu ızgara ile birleştirirken; Mercedes, X-Class’ın farlarını ızgaradan daha yukarıya doğru çekmeyi tercih etmiş.

Burada tekrar Mercedes X-Class’ın henüz bir konsept model olduğunu hatırlatalım. X-Class’ın üretim versiyonunda daha büyük ve sportif farlara ve elden geçirilmiş bir ızgaraya yer verilecek.

Aynı şekilde konsept X-Class’ın fütüristik arka far tasarımı da üretim versiyonunda bambaşka bir hal alarak karşımıza çıkacak.

Renault Alaskan'ın arka tasarımı
Renault Alaskan’ın arka tasarımı

Kabinde neler var?

Mercedes X-Class konseptinin kabini
Mercedes X-Class konseptinin kabini

Aynı platformda yükselen iki modelin kabinine baktığımızda X-Class’ın tamamen yeni kokpit ve kabin ile karşımıza çıktığını görüyoruz.

Renault Alaskan, Nissan Navara ile benzer bir kabin tasarımına sahipken, X-Class’ta kapı panellerinden orta konsola kadar tamamen yeni bir tasarım bizi karşılıyor.

Diğer Mercedes modellerinde olduğu gibi dokunmatik ekranda hayat bulan bilgi-eğlence sistemi klima çıkışlarının üzerinde tablet-vari şekilde konumlanıyor.

Renault Alaskan'ın kabini
Renault Alaskan’ın kabini

Mercedes X-Class ve Renault Alaskan ikilisinden hangisinin hedefine daha kolay ulaşacağını, Mercedes X-Class üretim versiyonu ile karşımıza çıktığında ve her ikisi de asfalta indiğinde göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.