Milyonlarca üretilecek elektrikli araç pilleri ne olacak?

Sadece çok markalı Volkswagen Grubu, 2028 yılına kadar yaklaşık 70 yeni elektrikli modeli yollara çıkarmak; ve önümüzdeki 10 yılda 22 milyon elektrikli ve hibrit otomobil satmak istiyor. Bu sadece bir şirket. Buna Mercedes, BMW, PSA, Renault, Toyota, Honda gibi diğerleri eklenince ortaya milyonlarca araç ve pilleri çıkacak. Peki bu kadar elektrikli araç satıldığında Elektrikli araç pilleri ne olacak? McKinsey Danışmanlık şirketi bu soruyu ele aldığı bir çalışma yaptı.

VW Grubu, 10 yılda 22 milyon elektrikli ve hibrit araç satmak istiyor

Eski piller hammadde veya depo olabilir

Yapılan çalışmada pillerin ömürleri sonrasında yenilerek, yaşamlarına devam etmesi maliyet açısından mantıklı bulundu. Özellikle 2020’li yılların ortalarında bazı hammaddelere yönelik artan talep piyasayı etkileyecek. Özellikle nikel gibi madenler kolay bulunur olmaktan çıkacak.

McKinsey tarafından yapılan araştırmaya göre ömrünün yarısından fazlasını tüketen piller geri kazanılabiliyor. Bu pillerden ya hammadde elde edilebilir ya da piller sabit enerji deposu olarak kullanılabilir.

Bununla birlikte, bu tür bataryalar için bir pazar oluşturmak amacıyla, otomobil ve batarya üreticileri ile elektrik tedarikçilerinin yanı sıra tüm paydaşların birlikte çalışmaları gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.