ODMD Gladyatörleri: Otomotivde 2023 En’leri

2023 yılı otomotiv satış rakamlarının da açıklandığı ODMD Gladyatörler gecesi yapıldı. Gecede ODMD Satış ve İletişim Ödülleri de dağıtıldı ve otomotiv dünyasının 2023 yılı enleri belli oldu. 1 milyon 285 bin adetlik bir toplam pazar büyüklüğünün oluştuğu Türkiye otomotiv pazarı 2023 yılında tarihi rekorunu kırdı. 2024 yılında sürdürülebilir bir rakam olarak değerlendirilmeyen satışlar içinde yerli üretim araçlar ilk sıralarda gelidi. Pazarda ilk kez bir marka 5 yıldır üst üste en çok satan marka ünvanını kazandı. Daha önce Ford’un 4 yıl üst üste kazandığı zirveyi, son 5 yıldır Fiat açık ara elde etti.

Gecede sonuçları da açıklayan ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, hayal edilen 1 milyon adetlik çıtanın aşıldığını belirterek, şunları söyledi:

“2023, inişli çıkışlı ve oldukça farklı bir yıl oldu. Yıllardır bu pazarın 1 milyon adedin üzerine ulaşmasını bekledik. 2023 yılında, geçtiğimiz yıla göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçen yıla göre yüzde 57,4 artarak, 1 milyon 232 bin 635 adetle kapandı. Ağır vasıtaların henüz açıklanmayan bilgilerini de dahil ettiğimizde, yaklaşık olarak 1 milyon 285 bin toplam pazar büyüklüğünün oluştuğunu ifade edebiliriz.”

ODMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt 2023 rekor rakamlarını açıkladıktan sonra 2024 yılına dair öngörüleri paylaştı.

Otomotivcilerin 2024 beklentileri

Bozkurt, 2024 yılında neler olabileceğini dair; üyelerinden elde edilen veriler ışığındaki değerlendirmelerinde şunları dile getirdi:

“2024 beklentilerinden de söz etmek gerekirse, bu yıl içerisinde herkesin farklı değerlendirmeleri olduğunu görüyoruz. Ancak şu anki fotoğrafa baktığımızda sektör olarak bu yılki kadar yüksek adetlerin yaşandığı bir pazar gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyoruz. ODMD’ye üye olan bütün firmaların ortalama tahminlerine göre 850-900 bin civarında bir pazar beklentisi ortaya çıkıyor. Farklı bir mali disiplinin takip edileceği bir 2024 yılı bizi bekliyor. Hayalimiz 90 milyona varan genç nüfusuyla, yılda 2-2,5 milyon adetlik pazar büyüklüğüne ulaşmak. Ayrıca yeni üretim yatırımlarının çekilmesiyle 2,5-3 milyonluk üretimin elde edilmesi; bu üretimin de 3/4 ’ünün ihraç edileceği lider bir sektörün oluşması gibi bir hayalimiz var.”

2023 Yılının en’leri

 

  • En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası: CITROEN
  • En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası: MG
  • En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli: FIAT Fiorino
  • En Çok Satılan Otomobil Modeli: FIAT Egea
  • En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası: FORD
  • En Çok Satılan Otomobil Markası: FIAT
  • En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası: FIAT
  • Yılın Basın Lansmanı: Renault Austral Gökçeada Lansmanı
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.