Otomotiv bayileri 10 bin TL’lik “Hurda Teşviğini” bekliyor

Hükümet’in 16 yaş üstü araçların yenileriyle değişimine yönelik teşvik açıklaması sektörü hareketlendirdi. Yollardaki 6 milyon civarındaki 16 yaş üstü araçların yenileriyle değişimini 10 bin TL’ye kadar destekleyeceği belirtilen düzenleme konusunda otomotiv bailerinin biraraya geldiği OYDER’den de bir açıklama geldi:

Uzun uğraşlarla kabul ettirildi

OYDER adına başkan Murat Şahsuvaroğlu tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Yeni yürürlüğe giren hurda teşviği konusunda uzun uğraşlarımızın karşılığını almış bulunuyoruz. Tüm otomotiv dernekleri olarak yapmış olduğumuz çalışmalar gerek sektörümüze gerekse de vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

Ülkemizdeki araçların yüzde 23,7’si 20 yaş üzeridir. Türkiye’de 2012 sonu verilerine göre araç parkında yüzde 32’si 16 yaş, yüzde 21’i ise 20 yaşın üstünde araçlar oluşurken Avrupa’da bu rakam ortalama sekizdir.

16 yaş ve üzerindeki araçların bu yeni düzenlemeden yararlanacak olmasını çok önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Çünkü bu araçlar hem trafik güvenliği, hem çevresel etkileri hem de ekonomik açıdan ülkemize büyük zararlar veriyordu.

Ayrıca eski araçlar kilometrede 220 gram karbonmonoksit salımı yaparken yeni otomobillerde bu oran 130 ve daha aşağıya inmiş durumda. Yeni araçların emisyon oranlarının düşük olması sebebiyle bu düzenleme çevresel ve sağlık açısından da vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacaktır.

Böylece ülke olarak hem çevreye duyarlılığımızı göstererek çevre bilincini tüm toplumumuza aşılamış olacağız hem de ülkemiz karayollarında gezen yüzde 53’ü 16 yaş üzerinde olan eski ve güvensiz araçların hızlı bir şekilde hurdaya ayrılmasını teşvik etmiş olacağız.”

Peki konuyla ilgili otomotivciler ne demişti:

Hurda teşviği TBMM’de

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.