Otomotiv ihracatı Avrupa’yla düşüyor, ABD ve BDT ile nefes alıyor

Ekim ayı Türkiye ihracat rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden otomotiv yüzde 3,5 düşüşle, ekim ayı otomotiv ihracatı olarak 2.8 milyar dolarlık getiri elde etti. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv endüstrisi ihracat bazında kan kaybetti.

Düşüşe rağmen ekim ayında yakalanan 2.8 milyar dolarlık ihracat getirisi geçmiş dönemlerdeki en yüksek ikinci ekim ayı ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin Ocak-ekim 2019 dönemi 10 aylık otomotiv ihracatı 25,4 milyar dolara ulaştı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik; Türkiye otomotiv ihracatının küresel problemlere karşın ayakta kalmayı sürdürdüğüne vurgu yaparak, şunları söyledi; “Aslında ekim ayında da ana ürün gruplarında artış kaydettik. Bununla birlikte Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ve Çekiciler ürün gruplarındaki düşüş ekim ayı performansını olumsuz etkiledi. AB’ye ihracatımız yüzde 5 düştü ama; BDT’ye yüzde 63, Ortadoğu’ya yüzde 43 artış kaydettik”

Binek otomobil ihracatı yüzde 1, tedarik endüstrisi dış satımı ise yüzde 3 arttı.

Ekimde ürün grupları bazında ihracat artış ve azalışları şöyle gerçekleşti:

  • Binek Otomobil ihracatı yüzde 1 artarak 1 milyar 205 milyon dolar oldu. Binek otomobillerin endüstri ihracatındaki payı yüzde 43 oldu.
  • Tedarik Endüstrisi ihracatı ekimde yüzde 3 artarak 966 milyon dolar olurken,
  • Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 18 azalarak 388 milyon dolar,
  • Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 10 artarak 196 milyon dolar
  • Çekiciler ihracatı yüzde 64 azaldı.

Yan sanayi Almanya, Fransa ve İtalya’da geriledi

Otomotiv tedarikde en fazla ihracat yapılan ülke Almanya’ya yüzde 4,5 ve ikinci en büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 6 azalma yaşandı. İtalya’ya tedarik endüstrisi ihracatı da yüzde 7,5 geriledi. Bu demektir ki Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticileri üretimi daraltmak için parça alımlarını kısıyorlar.

Buna karşılık yine önemli pazarlardan Romanya’ya yüzde 31, ABD’ye yüzde 22, Rusya’ya yüzde 25, İspanya’ya yüzde 21, Slovenya’ya yüzde 46 ihracat artışı oldu.

Binek otomobillerde en büyük pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 12 artışta. Yine Almanya’ya yüzde 30, Birleşik Krallık’a yüzde 12, Slovenya’ya yüzde 40, Hollanda’ya yüzde 76, İsrail’e yüzde 298 artış yaşandı. Ancak İspanya’ya yüzde 47, Polonya’ya yüzde 12, Belçika’ya yüzde 33, ABD’ye yüzde 63, Fas’a yüzde 52 ihracat düşüşü görüldü.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Hollanda’ya yüzde 234; İtalya’ya yüzde 19 ihracat artışı yaşanırken;

Birleşik Krallık’a yüzde 51, Slovenya’ya yüzde 23; Almanya’ya yüzde 14; Fransa’ya yüzde 30; Belçika’ya yüzde 42; ABD’ye yüzde 92 ihracat düşüşü gerçekleşti.

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise Fransa’ya yüzde 118, İtalya’ya yüzde 14 ihracat artışı oldu.

Almanya’ya Ekim’de 398 milyon dolarlık otomotiv ürünü

Aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat yüzde 8 azalarak 398 milyon dolar olurken; ikinci büyük pazar olan Fransa’ya ise yüzde 7 artışla 288 milyon dolar, İtalya’ya da yüzde 1,5 artarak 282 milyon dolar olarak kaydedildi.

Ekimde yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a ise yüzde 14, İspanya’ya yüzde 21,5 Belçika’ya yüzde 26,5, Polonya’ya yüzde 16 düşüş görüldü. İspanya’ya yönelik düşüşte binek otomobiller ihracatının yüzde 46 düşmesi; Belçika’ya olan ihracatta yine binek otomobiller ihracatının yüzde 33 düşmesi; Birleşik Krallık’a olan performansta da eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 51 düşüşü etkili oldu.

Ekimde Slovenya’ya ise yüzde 12, Hollanda’ya yüzde 80, Rusya’ya yüzde 39 ve İsrail’e de yüzde 122 ihracat artışı yaşandı. Slovenya’ya yönelik artışta tedarik endüstrisi ihracatının yüzde 46 ve binek otomobiller ihracatının yüzde 40 artması etkili oldu. Yine Hollanda’ya yönelik artışta bu ülkeye olan eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 234 ve binek otomobiller ihracatının yüzde 76 artması etkili oldu.

AB’ye ihracat yüzde 5 düşerken, BDT’ye yüzde 63 arttı

Ekimde AB Ülkelerine yönelik ihracat yüzde 5 düşerek 2 milyar 156 milyon dolar oldu. Bu ülkelerin toplam ihracattan aldığı pay ise yüzde 76,5 oldu. Ekimde Bağımsız Devletler Topluluğu Ülke Grubuna yüzde 63, Ortadoğu Ülkelerine ise yüzde 43 oranında artış kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.