Otomotiv ihracatında ‘parite’ alarmı

Son dönemde istikrarlı bir yükseliş trendi yaşayan otomotiv ihracatında durum mart ayında tersine döndü. Geçen ay otomotiv ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında gerileyerek  1 milyar 772 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv endüstrisi, bu olumsuzluğa rağmen Türkiye genel ihracatında aldığı yüzde 16 pay ile sektörler arasında dış satış liderliğini sürdürdü. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamada (OİB), mart ayı ihracat verilerine göre otomotiv endüstrisi Euro/Dolar parite kaynaklı 300 milyon dolar üzerinde kayıp yaşadı. Açıklamaya göre, bu kaybın olmaması halinde 2 milyar dolar ihracat bandını aşacağı öngörülen otomotiv endüstrisi, geçen yılın aynı seviyesini yakalamış olacaktı. AB ülkelerine yüzde 14 seviyesindeki düşüşe alternatif pazarlardan Afrika ve Eski Doğu Bloku ülkelerindeki gerileme de eklenince otomotiv endüstrisindeki gerileme kaçınılmaz oldu. ABD ve İngiltere’ye yüksek oranlarda ihracat artışları ise dikkat çekti.

Ticaride artış var

OİB mart ayı ihracat verilerine göre yalnızca otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda yüzde 1 oranında artış gerçekleşirken, diğer ürün gruplarında çift haneli düşüşler yaşandı. Buna göre mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre otomotiv yan sanayi ürün grubunda yüzde 17 düşüşle 712 milyon,  binek otomobillerde yüzde 14 gerilemeyle 617 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 23 kayıpla 324 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise yüzde 1 artışla 105 milyon dolar dış satış yapıldı. Diğer başlığı altındaki ürünlerde de yüzde 50 gerilemeyle 15 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

ABD pazarını Doblo taşıdı

Yılın ilk çeyreği dikkate alındığında ise otomotiv yan sanayi yüzde 15 gerilemeyle 2 milyar 93 milyon, binek otomobillerde yüzde 3 kayıpla 1 milyar 761 milyon, diğer başlığı altında da yüzde 30 azalışla 56 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Yılın üç aylık sürecinde geçen yılın aynı dönemine göre artış gösteren eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 5 büyümeyle 1 milyar 22 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu da yüzde 21 gelişmeyle 273 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Ülke bazlı ihracatta ise mart ayında İngiltere’ye yüzde 13 gelişmeyle 221 milyon, ABD’ye ise yüzde 47 büyümeyle 56 milyon dolarlık ihracatla büyük oranlarda artış yaşandı. ABD’ye ihracat artışında Fiat Doblo’nun etkisi büyük oldu. Buna rağmen en önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 14 azalışla 302 milyon, Fransa’ya da yüzde 29 gerilemeyle 170 milyon dolarlık dış satış yapıldı. 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.