Otomotivde 2021 kriterleri: Fiat, Tesla’ya para ödeyecek

Otomotiv şirketleri 2021 yılında devreye girecek yeni karbondioksit emisyonu normları için çok yönlü hazırlıklarını sürdürüyorlar. Bir yandan elektrikli ve hibrit araçlar geliştirerek, CO2 değerlerini 98 gr/km altına çekmek istiyorlar. Öte yandan düşüremedikleri CO2 gramları için ödeyecekleri ceza yerine Tesla gibi sadece elektrikli araç üretenlerin CO2 haklarını satın alarak, hedefi tutturmayı planlıyorlar. Bu planlardan biri de FCA yani FiatChyrysler Automotive şirketinden geldi. Otomobilde 2021 kriterleri: Fiat, Tesla’ya para ödeyecek .

Fiat Chrysler Automobiles 2021 emisyon kriterlerine hazırlanıyor.

(Fiat Chrysler Automobiles FCA), 2021 yılında geçerli olacak karbondioksit (CO2) kredileri satın almak için “büyük para” ayırmayı planlıyor. Şirket Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ödeyeceği; emisyonla ilgili para cezalarını asgaride tutabilmek için 2 milyar doları gözden çıkardı.

Bu bilgi 3 Mayısta FCA’nın ilk çeyrek sonuçlarının değerlendirildiği analist toplantısında; şirketin finansal sorumlusu Richard Palmer tarafından dile getirildi. Fiat Teslaya büyük para ödeyecek.

Tesla ile emisyon havuzu

Konuyla ilgili Tesla ve diğer otomobil üreticileri ile Fiat arasında çeşitli anlaşmalar yapıldığı daha önce dile getirildi.

Bu arada FCA, sadece 2019 yılında 134 milyon dolarlık “uyum maliyeti” üstlenecek. Tesla ile yapılan “CO2 havuzu anlaşması”nın bu artışı önemli ölçüde “hafifletmesi” bekleniyor. Fakat analistler bu maliyetin 2020 yılında çok daha büyüyerek FCA’nın karşısına çıkacağını iddia ediyorlar.

FCA CEO’su Mike Manley, analistlere Tesla ile anlaşma yapılmadığında EMEA’nın uyum maliyetlerinin 2019’da 436 milyon dolara yakın olacağını söyledi.

17 yeni Fiat ve Chrysler sırada

Fiat ve Jeep markalarıyla araçlar üretip pazara sunan FCA, 2020 yılına kadar 17 yeni model çıkarmayı planlıyor. Bunların içinde şarj edilebilir hibrit motorlu araçlar dikkat çekiyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgeleriyle ilgili olarak Manley, Jeep Renegade ve Compass plug-in hibrit versiyonlarının 2020 başlarında üretime gireceğini açıkladı. Ardından yeni Fiat 500 BEV ve 2020 sonuna kadar 10 elektrikli araç dönümüzdeki iki yıl içinde piyasaya çıkacak.

FCA Başkanı Mike Manley’e göre, 2021 yılına kadar, CO2 emisyon şartlarına uyumluluğun yüzde 40’ı geleneksel teknolojiden, yüzde 45’i elektrifikasyondan ve yüzde 15’i satın alınan kredilerden gelecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.