Otomotivde TİS zamanı: İşçiler maaş zamları için greve çıkıyor

Metal iş kolunda yer alan otomotiv fabrikalarındaki çalışanların toplu sözleşme görüşmeleri grev kararıyla sonuçlandı. MESS ve Türk Metal İŞ anlaşma sağlayamadı. TOFAŞ ve Ford OTosan'da grev kararı asıldı.

Türkiye otomotiv sanayi toplu sözleşe görümelerinde anlaşma sağlanamadı. İşveren adına MESS, işçiler adına Türk Metal ve Birleşik Metal sendikalarının sürdürdüğü görümeler anlaşmazlıkla sonuçlandı. TOFAŞ ve Ford Otosan gibi büyük üreticilerde grev kararı alındı. Kararın Oyak Renault, Mercedes-Benz, Anadolu Isuzu, Temsa, Toyota, Türk Traktör, Bosch, Federal Mogul gibi ana ve yan sanayi üreticilerini de kapsadığı öne sürülüyor.

OSD Başkanı Cengiz Eroldu, otomotiv üretiminin grev istemediğini ve sürecin anlaşma ile sonuçlanmasını istediklerini söylemişti.

Ford Otosan tarafından KAP’a yapılan açıklamada Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi müzakere sürecinde sendika tarafından grev kararı alındığı bildirildi.

Ford açıklamasında grev kararı uygulama tarihinin sonradan belli olacağı bilgisi yer aldı.

Benzer açıklamayı Türk Traktör de yaptı.

150 bin metal işçisi greve çıkabilir

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşverenleri Sendikası (MESS) arasında yürütülen toplu pazarlık sürecinde anlaşma sağlanamamdı. Anlaşmazlık üzerine Türk Metal Sendikası tarafından grev kararı alındı. Pazarlık yaklaşık 150 bin metal işçisini kapsıyor.

MESS, uyuşmazlık tutulmasının ardından 29 Aralık 2023 günü yapılan 6. oturumda teklifini yüzde 50’ye, 5 Ocak 2024 günü yapılan 7. oturumda ise yüzde 60’a çekmişti. Ancak bu teklifler de işçiler tarafından kabul görmedi.

 

Grev kararı Tofaş’ta asıldı

Toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanmaması üzerine alınan grev kararı Tofaş Otomobil Fabrikası’nda panoya asıldı.

26 Eylül 2023 günü başlayan ve 150 bin işçiyi ilgilendiren Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 22 Kasım 2023 günü yapılan oturumda Türk Metal’in masadan kalkması üzerine kesilmiş ve taraflar uyuşmazlık tutanağını tutmuştu.

MESS, birinci 6 ay için yüzde 35 ücret zam teklifini önce yüzde 50’ye, daha sonra da yüzde 60’a yükseltti. Sosyal haklar için de yüzde 65 olarak vermiş olduğu teklifi önce yüzde 80’e daha sonra da yüzde 85’e yükseltti.

26 Eylül 2023 tarihinden beri görüşme sağlayan taraflar, 5 toplantının ardından uzlaşmaya varamamasıyla birlikte Birleşik Metal işçileri de grev kararı aldı.

Binlerce metal işçisi 19 Ocak sonrası, yurdun dört bir yanında greve hazırlanırken alınan grev kararı da Tofaş Otomobil Fabrikası’nda sendika panosuna asılarak ilan edildi. (Bloomberg)

Leave A Reply

Your email address will not be published.