Otomotivde en büyük 108 ihracatçı açıklandı

OSD otomotiv ihracatı
VW-Golf-GTI

Türkiye ihracatının en büyüğü otomotiv. İstanbul’dan Bursa’ya, Kocaeli’den Adana’ya Türkiye’nin bir çok merkezinde üretim yapan otomotiv ana ve yan sanayi, 2023 yılında 34 milyar dolar ihracat hedefine sahip. 2022 yılında en çok ihracat yapan 108 otomotiv ana ve yan sanayi şirketi de açıklandı. Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından da ödüllendirilen şirketler açıklandı.

Ford Otomotiv Türkiye’nin en büyük otomotiv ihracatçı şirketi olarak birinci sirada yer aldı. Toyota ikinci olurken, Hyundai araç ihracatçısı Kibar Dış Ticaret 3. sırada yer alıyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”nde Türkiye ekonomisinin lider sektörü olan otomotivde 2022 yılının en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirildi.

Toplam 270 firmaya da ihracata katkı sertifikası verildi.

Türkiye otomotiv endüstrisinden güncel rakamlar

200’e yakın Ar-Ge ve Tasarım Merkezi

  • 50 bin mühendis
  • 30 milyar dolardan fazla ihracat
  • 550 bin kişiye iş
  • 3 dakikada 9 araç üretim hızı
  • 9 aracın 6’sını ihraç etme bağlantısı
  • Yaratılan değer 200 milyar dolar
  • Türkiye’nin araç üretiminde dünyada 13., Avrupa’da dördüncü
  • Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi

 

Otomotivde en buyuk 108 otomotiv ihracatcisi-1Otomotivde en buyuk 108 otomotiv ihracatcisi-2Otomotivde en buyuk 108 otomotiv ihracatcisi-3

Önceki İçerikCitroen C5 Aircross hibrit versiyonla Türkiye’ye geliyor
Sonraki İçerikYenilenen Clio Türkiye fiyatı açıklandı! Clio Hibrit satışta
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz