Oyder: Sıfır araç satışı rekora imza atıyor, 750 bine ulaşabilir

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), Temmuz ayındaki 87 bin 401 adetlik otomobil ve hafif ticari sıfır araç satışı ile bir rekora imza atıldığını açıkladı.

Özellikle kamu bankalarının başlattığı; sıfır taşıtta yüzde 0,49 faiz oranıyla sunulan finansman imkanlar, Temmuz ayındaki bu ivmelenmeye katkı sağladı. OYDER açıklamalarına göre böylelikle satışlar domine edilmiş oldu.

Geçen yıl temmuz ayında 17 bin 927 olan satış rakamının bu yılın Temmuz ayında 87 bin 401 adete ulaştığını belirten Murat Şahsuvaroğlu “Yeni kısıtlamaların gündemde olmayacağını düşünerek pazarın bundan sonraki dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerimizi korumaktayız.

Bu yılın, Temmuz temposuyla devam etmesiyle 700-750 bin adetlik seviyelerde tamamlanacağını öngörüyoruz. Bir süredir yaşanan bulunurluk sıkıntısının kısmen de olsa giderilmeye başlamasının satışlara daha da katkı yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye otomobil pazarı büyümeye devam ediyor

Avrupa Birliği, İngiltere ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil pazarının yılın ilk 6 ayında toplam yüzde 39.5 azaldığını da söyleyen Şahsuvaroğlu “ Avrupa pazarında yılın ilk yarısında 1 milyon 131 bin 843 adetlik sıfır araç satışı gerçekleşti. Bu, geçen yıl 1 milyon 491 bin 465 adetti.

Avrupa pazarı daralırken Türkiye pazarındaki kademeli artış ile pazarımız Ocak-Temmuz döneminde yüzde 60 oranında büyüdü. Bu büyümenin yıl sonuna kadar sürmesini bekliyoruz. Sektörümüz beklenen yere aşama aşama tekrar gelecektir” dedi.

Sıfır araç tedarik sıkıntısı azalacak

OYDER başkanı Murat Şahsuvaroğlu, şartların normal olarak devam etmesi halinde tedarik sorunun da kademeli olarak çözüleceğini sözlerine ekleyerek şunları söyledi;

“Ülkemizde satışı yapılan sıfır araç modellerinin yüzde 60’ı ithal. Şu durumda fabrikaların tam kapasiteyle olmasa da yavaş yavaş normal seviyelerine ulaşmasıyla birlikte tedarik ile ilgili sıkıntının da yakında bitmesini bekliyorum.

Şu an müşteri taleplerine hemen karşılık veremiyoruz ve bekleme süresi oluşuyor. Öngöremediğimiz pandeminin yarattığı etkiyi halen yaşasak da otomotiv sanayi ve yetkili satıcılık sistemi elinden gelen tüm gayreti ortaya koyuyor.  Temmuz ayındaki sonuçlar bu gayretin çok açık göstergesidir” dedi.

Önceki İçerikFord yeni vizyonu iki SUV modelle açtı
Sonraki İçerikKamu bankaları ikinci el taşıt kredisi kampanyasını bitirdi
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz