Pazarı teğet geçti

Volkswagen skandalının patlaması Alman otomotiv sektörünü etkilemedi. Sanayi derneği VDA’nın açıklamasına göre pazarda bu yıl yüzde 4’lük büyüme ile kapanacak. 2016 yılında da genişleme devam edecek.

Avrupa’nın en büyük otomotiv pazarında satışların bu yıl 3.17 milyon adede ulaşması bekleniyor. Böylelikle, daha önceki yüzde 2’lik büyüme tahmininin üzerine çıkılacak.

VDA, 2016 yılına dair daha temkinli açıklamalarda bulundu ve Batı Avrupa’da yaşanacak büyümenin çok yüksek seviyelerde olmayacağını söyledi. 2016 yılında Almanya’daki satışların 3.2 milyon adet seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Volkswagen sorunu nasıl çözecek?

VDA yöneticisi Matthias Wissmann, VW’nin emisyon skandalından sonra Almanya otomotiv pazarında dizel araçlara olan talebin azaldığına dair hiçbir belirtinin olmadığını dile getirdi. Aksine dizel araç pazarı tüm pazara oranla Ağustos ve Kasım ayları arasında en çok ilgi gören pazar oldu.Kasım ayı verilerilerine göre Almanya’da 272.000 adet yeni otomobil satışı gerçekleşti ve satışlar yüzde 9 arttı. 11 aylık dönemde de satışlarda yüzde 11’lik yükseliş görüldü.

Ancak yine de Wissmann’a göre Volkswagen dizel teknolojisine olan güveni büyük ölçüde sarstı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.