Peugeot’da arz sorunu yok, seneye rekora gidecek

Otomobil piyasasında bulunurluk sorunu yerini kredi daralmasına bırakırken yılsonu pazar hedefleri biraz yukarı çıkmaya başladı. PEUGEOT Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, Stellantis Grubu olarak 750 bin adetlik 2022 yılı için toplam pazar öngörüsünün gerçekleşeceği bir sürece geçildiğini söyledi.

Yılın ilk 8 ayında hammadde krizinin ve zaman zaman lojistik krizinin yol açtığı tedarikle ilgili sıkıntılar yaşandığını kaydeden Reyhanoğlu, son çeyrekte pazarın biraz daha rahatlayacağını, Peugeot olarak da rahat tedarik sağlayacaklarını bazı modellerde talebe göre, zaman zaman 2-3 haftalık bekleme süreleri olduğunu belirtti.

PEUGEOT Türkiye olarak bugüne kadar 18.000 adetlik bir satış gerçekleştirdikleri bilgisini veren Reyhanoğlu, “Yılsonu hedefimiz 39 bin. Son 4 ayda 21 bin adet daha araç satacağız. Yani 8 ayda sattığımızdan daha fazlasını son 4 ayda satmayı hedefliyoruz.” dedi. Reyhanoğlu, 21 bin adetlik satış rakamının 2 bin 500’ünü yeni 308’in oluşturacağını dile getirdi.

Eylül ayında 65 bin adetlik bir pazar beklediklerini ifade eden Peugeot Türkiye Genel Müdürü, “Geçen sene Eylül ayında pazar 57 bin adet civarında kapanmıştı. Yani geçen yıla göre yüzde 14 daha yukarı bir pazar bekliyoruz. Yılın son dört aylarını karşılaştırdığımızda ise yaklaşık yüzde 25 oranında geçen yılın üzerinde bir kapanış bekliyoruz. Hem biz tedarikte rahatladığımız için hem de hala pazarda araca ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz için böyle bir beklentimiz var” dedi.

e-2008 Ekim’de e-308 ve 408 ise 2023’te geliyor

Reyhanoğlu, Peugeot olarak birkaç yıl içerisinde yüzde 8’lik bir pazar payına ulaşma hedefleri olduğunu belirterek gelecek yıl 57 bin adetlik satış hedefi koyduklarını söyledi. “Bu rakam markanın Türkiye’deki bugüne kadar ulaşacağı en yüksek rakam olacak. Gelecek sene pazarın 780 bin adet civarı olmasını bekliyoruz.

Hedefimiz yaklaşık yüzde 7,3-7,5 civarında bir pazar payına denk geliyor. Gelecek sene pazar payımızı artırıp pazardan daha büyük pay alacağız. Bunun için yepyeni 408 modeli, elektrikli 308 gibi modeller de sahaya çıkacak. Bugün Türkiye’de 57 olan showroom sayısı yılsonunda 61’e 2023 sonunda ise 64’e ulaşacak.” Marka ilk elektrikli araç olarak Ekim ayında e-2008’i getirecek. Seneye diğer modeller gelecek. Bu araçların satışı ilk etapta tüm bayilerde olmayacak.

Yılın ilk 8 ayında PEUGEOT tarihinde hiç görülmemiş bir perakende satış oranı yakalandığı bilgisini veren Reyhanoğlu, şunları söyledi: “Yüzde 89 perakende satış oranımız var. Filo satışlarımız yüzde 11’e kadar düştü. Bu tabii tedarik ile ilgili öncelik vermemiz gereken bir konuydu. Önümüzdeki yıl filo müşterilerimize de ağırlık veriyor olacağız. Yüzde 20 oranında bir filo satışı planlıyoruz.”

yeni peugeot 408

308 modelinde benzin ve elektrik olacak

“57 bin adetlik 2023 yılı satış hedefimiz içerisinde yeni 308 modelinin payı yüzde 10 olacak. Böylece segmentin üst bölümünün açık ara lideri ve referans modeli olacağız. Bu segmentte satılan araçların bugün itibarıyla yüzde 96’sı benzinli araçlardan oluşuyor. Bu yüzden dizel motor olmayacak. Orta vadede varacağımız yerin elektrikli araçlar olacağını düşünüyoruz. Bu yüzden yeni PEUGEOT 308’de benzinli versiyonunun hemen sonrasında elektrikli versiyonuna geçiş yapacağız.”

Gülin Reyhanoğlu, Ekim ayında Peugeot Global CEO’su Linda Jackson’ın Türkiye’ye geleceği bilgisini verdi. Bu ziyaret tüm dünyadaki PEUGEOT satışlarının yüzde 2,5’ini gerçekleştiren Türkiye’de 2023 hedeflerinin sağlanması için tedarik desteği alınması açısından önemli bulunuyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.