Polo Storico’nun elinde yeniden canlanan iki klasik: Lamborghini Espada ve Islero

İtlayn süper otomobil markası Lamborghini Polo Storico adını verdiği özel bölümünün yeniden yarattığı Espada ve Islero’nun 50. yılını Techno Classica Essen 2018’de kutladı.

Essen’deki standda sergilenen iki araçtan biri 1976 model bir Series III Espada oldu. Lamborghini Espada’nın üretildiği 1968-1978 arasındaki 10 yıl boyunca üç seride (S1: 1968 – 1970, S2: 1970 – 1972, S3: 1972 – 1978) yaklaşık 1,300 otomobili yollara çıkarmıştı.

Espada klasik Lamborghini otomobilleri arasında en çok satan ikinci model olmuştu.

Mavi Espada’nın içi hardal rengi

Sergilenen dışı mavi içi hardal rengi Espada, Lamborghini Polo Storico’da tam bir restorasyondan geçiyor. Mayıs ayında tamamlanınca fabrikanın klasik otomobil filosuna katılarak, müzeye konulacak. 10 aylık proje kapsamında Espada’nın şasi, gövde, elektrik ve mekanik sistemi tamamen elden geçiriliyor. Polo Storico arşivinde saklanmış olan orijinal üretim veri föyüne uygun olarak ve sadece Lamborghini orijinal yedek parçaları kullanılıyor.

220 adet üretilen Islero, 400 GT’nin halefiydi

1968 yılında üretilmeye başlanan ve 1970 yılına kadar sadece 220 adet üretilen Lamborghini Islero, Lamborghini 400 GT’nin halefiydi. Selefiyle aynı motora sahipti: 320 HP gücündeki 4.0 litrelik V12. Essen’de sergilenen dışı soluk yeşil, içi tütün rengi olan Islero S, 350 HP gücündeki sadece 70 adet üretilen S modellerinden biri. 1969’da çıkarılan bu versiyon, kaporta ve iç kısmındaki geliştirmelerle daha da lüks hale getirilmişti.

Klasiklerin el kitapları yenileniyor

Klasik otomobiller için orijinal yedek parçalar envanterini yeniden oluşturma çalışmalarını kararlılıkla sürdüren Automobili Lamborghini, tarihi modellerin orijinal el kitaplarını teker teker yeniden hazırlıyor. Lamborghini, Essen’de iki adet nadir Espada kullanıcı el kitabı (10/70 ve 3/73) ve Islero S’nin kullanıcı kitabını bu modellerin 50. yıldönümüne ithaf etti. Kitapların yeni yayınları, orijinal tasarım, basım ve ciltleme işlemleri tekrar edilerek otantik reprodüksiyonlar olarak hazırlandı.

Lamborghini Espada 400 GT Seri 1 ,1968 üretimi.

Özel departman: Lamborghini Polo Storico

Markanın İtalya Sant’Agata Bolognese’deki merkezinde bulunan Lamborghini Polo Storico, bir model değil, özel bir departman. En az 10 yıldan beri üretimden kaldırılmış klasik Lamborghini otomobillerinin (Lamborghini 350 GT ile Diablo arasındaki modeller) restorasyon ve sertifikasyon işlerini, arşiv ve kayıtların korunmasını ve klasik otomobillere orijinal Lamborghini yedek parçalarının temin edilmesi işlerini üstlenen bir bölüm.

Şirket, klasik modellerini desteklemek için orijinal yedek parça üretimine, klasik otomobil parkının parçalarını elinde bulundurmaya ve yeniden üretilen parçaların sayısını her yıl artırmaya devam ediyor.

Şirketin kataloglarına sadece 2017’de 200 yeni parça numarası eklendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.