Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Polonya, Izera için madencileri otomotivci yapacak

Önümüzdeki 20 yıl elektrikli araç tartışmaları ve yatırımlarıyla geçecek. Dünyanın geleneksel otomotiv devleri de elektrikli araç endüstrisine milyarlarca euroluk yatırımlarıyla yönlerini bulmaya çalışıyor. Ülkeler bazında da gelişmeler hızlanıyor. Çin zaten aldı başını gidiyor. Almanya, Fransa ve Japonya, sanayi devlerine emanet. ABD’nin Tesla’sı zaten Çin ve Avrupa seferlerini sürdürüyor. TOGG – Türkiye’nin Otomobili – yerli otomobil, 20,5 milyarlık Ford Otosan elektrikli araç yatırımı derken Türkiye de bu tartışmaların kıyısında köşesinde yerini aldı. Polonya’nın yerli elektrikli aracı Izera markasıyla projelendiriliyor.

Polonya’da kamuya ait otomobil üreticisi ElectroMobility Poland (EMP) bir açıklama yaptı. Buna göre Polonya’nın devlet destekli ilk elektrikli otomobil fabrikası 2024 yılında faaliyete geçecek. Fabrikanın yeri ise ülkenin kömür madenciliğine büyük ölçüde bağımlı bölgesi olarak açıklandı.

Izera SUV ve sedan prototipleri gösterildi

Polonya’nın elektrikli araç planları da TOGG planlarıyla örtüşüyor. Onlar da önceliği SUV ve sedan karosere vereceklerini açıkladılar. Hatta iki prototipi de gösterdiler.

Elektrikli otomobili üretecek EMP Başkanı Piotr Zaremba; Izera fabrikasının ülkenin güneyindeki Silezya kömür havzasındaki bir maden kasabası olan Jaworzno’da kurulacağını söyledi.

Yatırım tutarının ilk planda 2 milyar Zloti (Yaklaşık 450 milyon euro) olduğu tahmin edilirken; projenin tamamı için 5 milyar zloti yatırım yapılması bekleniyor.

2016’da oluşturulan EMP, dört Polonyalı kamu enerji şirketi – PGE, Energa, Enea ve Tauron Polska tarafından kuruldu.

Polonya’nın yerli otomobili elektrikli Izera olacak

Yılda 200 bin araç, toplamda 15 binden fazla istihdam

Başkan Zaremba’ya göre, yeni tesisin yıllık kapasitesi 200.000 araç olacak. Izera marka araç üretecek tesisin yaklaşık 3 bin kişiyi istihdam etmesi; tedarikçileri ve taşeronları ile birlikte yaklaşık 12.000 ek iş yaratması bekleniyor.

Projenin kömür ile yaşayan bir bölgede konumlandırılması ise; madenciliğin sona ermesinden sonra bölgenin geri kalmaması için belirlenmiş bir unsur olarak öne çıkıyor.

Polonya kendini kömür olmadan yeniden keşfetmeli

Polonya 2049 yılına kadar madenlerini durdurmayı planlıyor. Oysa ülkedeki elektriğinin yaklaşık yüzde 80’i kömüre bağımlı.  Madencilik sektöründe yaklaşık 80.000 bin Polonyalı istihdam ediliyor. Bu kesimin dönüşümü için Izera elektrikli araç fabrikası için konum madencilik bölgesi olarak belirlendi.

Bu dönüşüm hareketinin, Polonya’yı 2050 yılına kadar Avrupa iklim hedefine yaklaştırması bekleniyor. Polonya Hükümeti ise geçiş süreci için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyleyerek, AB planını kabul etmiyor.

Kömür sektöründeki istihdam; madenciler ve ailelerinin hala güçlü bir seçim bloğu oluşturduğu 38 milyonluk Polonya için siyasi açıdan hassas bir konu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.