Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Porsche satışları 20 milyar Euro’ya ulaştı

2020’nin ilk 9 ayında Porsche, dünya çapındaki koronavirüs salgınına rağmen 2,0 milyar Euro kar elde etti. Ocak-Eylül 2020 döneminde 19,4 milyar Euro’luk gelir sağlayan Alman spor otomobil üreticisi; ciro bazında yüzde 10,4’lük artış kaydetti. Geçen yıla göre faaliyet geliri yüzde 28 düşmesine rağmen; Porsche yönetimi sonuçtan oldukça memnun.

Porsche AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume; “Genç ve çekici ürün portföyümüz müşterilere hitap ediyor. Önümüzdeki aylar konusunda iyimserim. Yeni 911 ve elektrikli spor aracımız Taycan, yenilikçi gücümüzü etkileyici bir şekilde gösteriyor ve satış rakamları beklentilerimizi aştı.” dedi.

Yılın ilk dokuz ayında 25.400 adet klasik 911 spor otomobil teslim edildi ve bu da bir önceki yıla göre yüzde 1 artışa karşılık geliyor. Tamamen elektrikli Porsche Taycan, Eylül 2019’da piyasaya sürüldü ve Ocak ile Eylül arasında yaklaşık 11.000 müşteriye teslim edildi.

3 Porsche’den biri Çin’de

Yılbaşından bu yana Porsche, dünya çapındaki müşterilerine 191.547 otomobil teslim etti. 2019’a göre yüzde 5 küçülmeye rağmen, Porsche düşüşü ılımlı bir seviyede tutmayı başardı.

Spor otomobil üreticisi, pandemi sonrası hızla toparlanan Çin pazarından kar elde etti. Porsche, Ocak ve Eylül ayları arasında 62.823 aracı Çin’deki müşterilere teslim etti. Bu, tüm küresel teslimatlarının üçte birine karşılık geliyor.

Genel pazardaki zor koşullara rağmen Porsche, dijitalleştirme ve elektrifikasyon yatırımlarını kararlı bir şekilde sürdürüyor. Önümüzdeki beş yıl içinde yeni teknolojilere 15 milyar euro yatırım yapılacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.